Gezi Davasına beraat veren 3 hakime soruşturma açılıyor

0

Gezi davasında Osman Kavala’ya tahliye ve davanın tüm sanıklarına beraat kararı veren İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti hakkında Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) soruşturma başlattı.


HSK 1’nci Dairesi, Gezi Davasında berrat kararı veren heyette görevli 3 hakim hakkında inceleme ve soruşturma izni verdi.

Sabah’tan Nazif Karaman’ın haberine göre, iş adamı Osman Kavala, gazeteci Can Dündar ile oyuncu Memet Ali Alabora’nın da bulunduğu 1’i tutuklu 7’si firari 16 sanığın davasının dün görüldüğü duruşmada Osman Kavala’ya tahliye, tüm sanıklara beraat kararı veren 3 hakim hakkında HSK 1’nci inceleme ve soruşturma izni verdi.

Beraat kararı veren Mahkeme Başkanı Galip Mehmet Perk, üye Ahmet Tarık Çiftçioğlu ve Talip Ergen hakkında inceleme ve soruşturmayı HSK’nın görevlendireceği bir müfettiş yapacak.

Ne olmuştu?

Dün Silivri’de İstanbul 30’ncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davada 16 sanık “Türkiye Cumhuriyeti Hükümet’ini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan yargılandığı davadan Osman Kavala tahliye verilirken tüm sanıklarda beraat etmişti.

Beraat kararından saatler sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Osman Kavala hakkında Gezi Davası dışında yürütülen 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltı kararı verdi.

Hem 30’ncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği beraat kararına hem de sonrasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Kavala hakkında verdiği gözaltı kararı için kamuoyundan çok fazla tepki gelmişti.

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi