Reklam

Google’ı aldatan Demirören, Google tarafından fonlanacak…

0

Google’ın “Google Haber Girişimi” adı altında bağımsız ve dijital gazeteciliği destekleme programı dün açıklandı. Türkiye’nin de içinde bulunduğu 39 ülke 108 proje desteklendi. Sonuçlar herkesi şaşırttı. Türkiye’den sadece Demirören Medya fonlanmak için seçildi.

Alternatif ve bağımsız internet gazeteleri karara tepki gösterdi. Öyle ki Demirören Medya Grubuna ait Hürriyet, Milliyet gibi haber siteleri 2 yıl önceye kadar Google’dan ziyaretçi çekmek için etik dışı içerikler paylaşıyordu. Bir zamanlar “Recep İvedik” yazınca “Recep İvedik 5 izle, full izle” tarzında içerikleri olan, sağlıkla ilgili neredeyse tüm konularda içerik paylaşan ve spam yapan Hürriyet, şimdi Google tarafından fonlanacak.

Reklam

Milliyet şuan “instagram dondurma” kelimesinde Google’da birinci sırada yer alıyor. Instagram dondurma ne zamandan beri bir haber niteliği taşımakta? Milliyet bu kelimeden aylık en az 1 milyon ziyaretçi çekiyor, bu ziyaretçiler yine Google’ın reklamları ile Milliyet’e para kazandırıyor.

Aşağıda ekran görüntüsünü paylaştığım site, Türkiye’nin en popüler webmaster sitesidir. Yazılanlar ise 2016’da Hurriyet.com.tr’nin içerik çalıp, paylaşmasından yakınan bir webmaster. Google’ın Demirören Medya Grubu’na fon desteği vermesi demek, tüm söylediği “kullanıcı deneyimi” ve “kaliteli, özgün içerik” söylemlerini reddetmesidir.

Google’ın Türkiye’deki onlarca bağımsız medya kuruluşunu yabana atıp, Demirören Medya’yı fonlaması gerçek anlamda üzücüdür.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi