Göz kapağı düşüklüğü nedir? Nasıl tedavi edilir?

0

Pitozis olarak da adlandırılan göz kapağı düşüklüğü; doğuştan ya da sonradan varolan ve göz kapağının gözün bir kısmını kapatacak şekilde gerekenden daha aşağıda ve sarkık durmasına neden olan bir sağlık sorunudur.Göz kapağı gözün renkli kısmını bir milimetreden daha fazla bir uzunlukta örtecek şekilde aşağı düşer ve bu da iki gözün birbirinden farklı görünmesine ya da iki gözünde sarkık durmasına neden olur.

Gözlerden yalnızca birinde veya her ikisinde birden görülmesi söz konusu olabilen göz kapağı düşüklüğü, başlı başına bir sorun olabileceği gibi altta yatan farklı bir sağlık sorununa bağlı olarak da ortaya çıkabilir.Gerek görme kabiliyetinde sorunlara yol açması, gerekse estetik anlamda istenmeyen bir görüntüye neden olması sebebiyle  göz kapağı düşüklüğü mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Göz Kapağı Düşüklüğünün Belirtileri Nelerdir?

-Göz kapağı düşüklüğünün en temel belirtisi, üst göz kapaklarından bir tanesinin veya her ikisinin sarkık olmasıdır.

-Kişinin daha iyi görebilmek için  başını eğmeye, çenesini kaldırmaya veya kaşlarını kaldırarak göz kapaklarını yukarıya çekmeye çalışması

-Görmeyi kolaylaştırmak için  yapılan davranışlara bağlı olarak gelişen boyun, bel ve omurga ağrıları

-Yüzde donuk, mutsuz ve yorgun bir ifade

-Gözde ileri derece kuruluk veya aşırı yaşarma

-Göz tembelliği ve gözü açamama

Göz kapağı düşüklüğü neden olur?

-Göz kapağı düşüklüğünün bazı hastalarda doğuştan var olduğu görülmektedir. Bunun sebebi  ise anne karnında göz kapağını tutan kasın  yeterince güçlenememesidir.

-Sonradan oluşan  göz kapağı düşüklüğününe bağlı gelişen göz kapağını tutan kasların zayıflaması veya hasar görmesi

-Gözün darbe alması, yaralanması

-Göz tümörlerinin varlığı

-Yaşlılığa bağlı göz hastalıklarının tedavisinde kullanılan birtakım yöntemler ile günümüzde bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkilerine bağlı olarak çıkan sorunlar.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Göz kapağı düşüklüğünün birkaç yolla tedavi yöntemi mümkündür.Küçük yaştaki hastalarda hastanın yaşı, göz kapağı düşüklüğünün iki gözü de etkileyip etkilemediği, göz kapağının yüksekliği, göz hareketindeki kısıtlılıklar, göz kapağını tutan kasın mevcut gücü gibi kriterler göz önünde bulundurularak hekim tarafından tedavi yöntemi belirlenir.

Hekimler aciliyeti bulunmayan bazı durumlarda görüşün aşırı düzeyde etkilenmediği ve beklemeye müsait olan hastalara müdahale etmeyerek zamanla geçmesini beklemeyi tercih edebilir. Fakat bu süreç gözetim ve kontrol altında ilerlemelidir. Hekimler genellikle bu süreçte göz tembelliğinin oluşmaması gözlük kullanımını tavsiye etmektedir.

Bazı durumlarda göz damlası da uygulayan hekimler, zayıf olan gözün görüşünün kuvvetlendirilmesi için sağlam göze göz bandı da takabilmektedirler.Yetişkinlerde ise daha farklı bir tedavi süreci izlenerek genellikle göz kapağı düşüklüğü ameliyatı olarak da bilinen göz kapağındaki fazlalık dokuyu alma operasyonuna başvurulur.

Yaşı ilerlemiş olan hastalarda ise kar ve zarar durumu gözetilerek cerrahi müdahale yerine gözlük kullanımı da tercih edebilir. Ancak bu çözüm kalıcı olmayabilir ve cerrahi bir müdahale gerektirebilir

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi