Güneş’in en küçük parçası Fransa kadar

0

ABD’nin Maui Adası’ndaki bir yanardağa yerleştirilen Inouye teleskobuyla, Güneş yüzeyinin en ayrıntılı görüntüleri elde edildi. Fotoğraflarda Güneş yüzeyi, altın taneciklerine benzer bir görünüme sahip olmasıyla dikkat çekti.


ABD Ulusal Güneş Rasathanesi tarafından Maui Adası’ndaki Haleakala yanardağının 3 bin metre yükseklikteki zirvesine konumlandırılan teleskop, şimdiye kadar Güneş hakkında en belirgin görüntüleri elde etti. Fotoğraflarda görülen her bir taneciğin 640 bin kilometrekare yani Fransa’nın yüzölçümüyle eş değer bir alan büyüklükte olduğu belirtiliyor. Taneciklerin sıcaklığı ise 6 bin derece.

Güneş’in taneciklerini izleyen teleskop

Güneş’in en ayrıntılı fotoğraflarını çeken Inouye teleskobu dört metrelik çapıyla dünyanın en büyük teleskobu özelliğini taşıyor. Inouye teleskobu tam 30 kilometre çözünürlüğe sahip.
Güneşi izlemesinden dolayı aşırı ısınma yaşayan teleskop, elde ettiği görüntülerin bozulmaması için buz ile soğutuluyor. Inouye teleskobunun her gece sekiz tank buz ile soğutularak Güneş’in sıcaklığından korunması sağlanıyor.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi