Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Maraş hakkında konuştu: “Türkiye’nin meydan okuma hareketi. Eli kolu bağlı kalmayacağız.”

0

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafında bulunan ve Hayalet şehir olarak adlandırılan 46 yıldır kapalı olan Maraş’ın açılması hakkında ki tartışmalara Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden açıklama geldi. Türkiye ile KKTC’nin Maraş’ı açma planları hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, atılan adımları “Türkiye’nin meydan okuma hareketi” olarak değerlendirdi.


Güney Kıbrıs’ta düzenlenen bir etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Maraş’ın açılma sürecinde diplomatik adımlar atacaklarını ifade ederk, “Eli kolu bağlı kalmayacağız.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis şunları söyledi:

“Türklerin Kapalı Maraş’taki tahrik edici faaliyetleri kabul edilmez, edilmeyecek. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin gerek karadaki gerek Akdeniz’deki egemenlik haklarının ihlali kabul edilemezdir. Eli kolu bağlı kalmayacağız. Yakın gelecekte olacakları belirleyecek olan diplomatik yol, uluslararası hukuk, Avrupa ilke ve değerleridir”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi