Güzellik Yarışmalarının Tarihi ve Kainat Güzelleri

0

Güzellik yarışmaları, kadınların fiziksel özelliklerinin ön planda tutularak değerlendirildiği yarışmalardır. Zamanla bu yarışmaların çoğu, yarışmacıların kişilik özelliklerini, zekalarını ve yeteneklerini de değerlendirmeler arasına almıştır. Bu yarışmalar genel olarak, evlenmemiş genç kızların katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalardır

İlk güzellik yarışması MÖ 2000’de bugün Kaz Dağları olarak bilinen İda Dağı’nda yapıldığı Homeros’un İlyada destanında geçmektedir. Eris, Hera, Athena ve Afrodit yarışmacılardır. Ve yarışmayı Afrodit kazanmıştır.

Modern zamanların ilk güzellik yarışması ise 350 aday ile yapılmış olan 19 Eylül 1988 tarihinde Belçika’da Concours de Beaute adlı yarışmadır. Bu yarışmada 18 yaşındaki Bertha Soucaret ilk güzellik kraliçesi olmuştur. 14 Ağustos 1908 tarihinde İngiltere’de ilk resmi uluslararası yarışma, ilk Dünya güzellik Kraliçesi yarışması ise 19 Nisan 1951’de Londra Festival kapsamında düzenlenmiştir.

Miss Universe(Kainat Güzellik Yarışması),Amerika merkezli Miss Universe Organization tarafından her yıl düzenlenen uluslar arası güzellik yarışmasıdır. Dünyada 190’dan fazla ülke katılmaktadır. Miss World, Miss Supranational, Miss Grand International ve Miss International ile birlikte dünyanın en büyük beş güzellik yarışmasından birisi olarak kabul edilmektedir.

Diğer haberler

1952 yılından beri düzenlenen bu yarışmanın ilk 30 yıllık Kainat Güzellerini inceleyelim :

Armi Helena Kuusena


20 Ağustos 1934 doğumlu bir Fin sadaka işçisi, model ve güzellik kraliçesi olan Armi Helena Kuusela 1952 yılında, 17 yaşında katıldığı ulusal güzellik yarışmasında birinci olmuştur.

Christiane Martel

18 Ocak 1936, Piennes, Fransa doğumlu Fransız aktris ve model olan Martel, 1953 yılında ülkesinde düzenlenen ulusal güzellik yarışmasında 18 yaşındayken “Miss Fransa” seçilmiştir ve Miss Universe güzellik yarışmasında birinci olmuştur.

Miriam Stevenson

4 Temmuz 1933, ABD doğumlu Amerikalı manken, eski güzellik kraliçesi ve aktris Miriam Stevenson 1954 yılında 21 yaşında ‘Miss Universe’ güzellik yarışmasına katılmış ve birinciliği elde etmiştir.

Hillevi Rombin

İsveçli aktris olan Rombin 1955 yılında 21 yaşındayken katıldığı Miss Unıverse’nin birincisi olarak dördüncü galibi oldu.

Carol Morris

1956 yılında yarışmanın beşinci yılında Miss Universe unvanını kazanan 20 yaşında Miss USA olan Amerikalı aktris, model ve güzellik kraliçesidir.

Gladys Zender

19 Ekim 1939 doğumlu Perulu aktris ve manken. 1957 yılında ‘Miss Peru’ yarışmasında birinci olmuştur. Miss Universe güzellik yarışmasında 17 yaşında birincilik tacını takmıştır.

Luz Marina Zuluaga

Kolombiyalı model 1958 yılında 19 yaşında ‘Miss Kolombiya’ seçilmiştir. Miss Universe güzellik yarışmasında birinci olmuştur. 2 Aralık 2015 tarihinde 77 yaşında yaşama veda etmiştir.

Akiko Kojima

Japon manken. 1959 yılında Miss Universe güzellik yarışmasında 22 yaşında birincilik tacını takmıştır.

Linda Bement

Amerikalı manken. 1960 yılında 18 yaşında ‘Miss USA’ seçilerek birinciliği elde etmiştir. Miss Universe güzellik yarışmasında birinci olmuştur. 19 Mart 2018’de 76 yaşında yaşama veda etmiştir.

Marlene Schmidt

Alman aktris, TV sunucusu ve güzellik kraliçesi olan Schmidt 1961 yılında 24 yaşında katıldığı Mıss Universe güzellik yarışmasında birinci olmuştur.

Norma Nolan


1961 yılında 24 yaşındayken Kainat Güzeli seçilen Arjantinli model.

Ieda Maria Vargas

Brezilyalı aktris, model ve eski güzellik kraliçesi. 1963 yılında ‘Miss Brezilya’ unvanını 18 yaşında kazanmıştır. Miss Universe güzellik yarışmasında birinci olmuştur.

Corrina Tsopei


1964 yılında Miss Universe güzellik yarışmasında 21 yaşında birinciliği elde etmiş başarılı bir Yunanlı aktris ve model.

Apasra Hongsakula

Apasra Hongsakula. 1965 yılında 18 yaşında Kainat Güzeli seçilmiş başarılı bir Taylandlı manken.

Margareta Arvidsson

1966 yılında Miss Universe güzellik yarışmasında 18 yaşında birinciliği elde etmiş başarılı bir İsveçli aktris ve model.

Martha Vasconcellos

Maria Vargas’ın 1963’te ilk kez kazandıktan sonra ülkesinin ikinci Miss Universe galibi olan Brezilyalı bir güzellik kraliçesidir. 20 yaşında bu unvanı almıştır.

Gloria Diaz

Filipinli oyuncudur. 1969 yılında 18 yaşında katıldığı Miss Universe güzellik yarışmasını birincilik tacını takarak kazanmıştır.

Marisol Maralet

1970 ‘Miss Universe Porto Riko’ unvanının sahibidir. 1970 yılında ABD’nin Miami kentinde yapılan Miss Universe yarışmasında 20 yaşında birinci olmuştur.

Georgina Rizk

 Lübnanlı model ve eski güzellik kraliçesi. 1970 yılında ‘Miss Lübnan’ unvanını kazanmıştır. 1971 yılında 18 yaşında katıldığı Miss Universe güzellik yarışmasında birinci olmuştur.

Kerry Anne Wells

 1972 yılında Miss Universe güzellik yarışmasında 20 yaşında birinciliği elde etmiş başarılı bir moda tasarımcısı.

Margarita Moran

Maria Margarita “Margie” Roxas Moran-Floirendo, Bale Filipinler Başkanı Filipinli bir barış savunucusu, ve Filipinler Kültür Merkezi Başkanı. Filipinler için ikinci Miss Universe tacını Miss Universe 1973 yılında 19 yaşındayken kazanmıştır.

Amparo Munoz


İspanyol aktris. 1973 yılında ülkesinde düzenlenen güzellik yarışmasında ‘Miss İspanya’ seçilmiştir. 1974 yılında 20 yaşında katıldığı Miss Universe yarışmasında birinci olmuştur. 2011 yılında 56 yaşında ölmüştür.

Anne Marie Pohtamo

 Finlandiyalı manken. 1975 yılında Miss Universe güzellik yarışmasında 19 yaşında birinci olmuştur.

Rina Messinger

 İsrailli manken ve eski güzellik kraliçesi. 1976 yılında 20 yaşındayken katıldığı Miss Universe güzellik yarışmasında birinci olmuştur.

Janelle Commissiong

Trinidadlı bir politikacı, model. 24 yaşında güzellik kraliçesi seçilmiştir.

Margaret Gardiner

Güney Afrikalı manken. 1978 yılında Meksika’da yapılan Miss Universe yarışmasında 18 yaşında birincilik tacına sahip olmuştur.

Maritza Sayalero

Venezuelalı manken ve tasarımcı. 1979 yılında ülkesinde düzenlenen ulusal güzellik yarışmasında ‘Miss Venezuela’ seçilmiştir.18 yaşında Miss Universe güzellik yarışmasında birinciliğe sahip olmuştur.

Shawn Weatherly

Amerikalı oyuncu ve manken. 1980 yılında ülkesinde düzenlenen ulusal güzellik yarışmasında 21 yaşında ‘Miss USA’ seçilmiştir.

Irene Saez

Venezuelalı politikacıdır. 1981 yılında ‘Miss Venezuela’ seçilmiştir. Aynı yıl Miss Universe güzellik yarışmasında birinci olmuştur.

Karen Baldwin

Kanadalı aktris, TV sunucusu ve güzellik kraliçesidir Miss Universe 1982 yılında birincilikle taçlandırmıştır. Ayrıca Miss Universe unvanını kazanan ilk Kanadalıdır.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi