Reklam

Haiti polisi Haiti ordusuyla çatıştı

0

Orta Amerika ülkesi Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’de polis ve asker karşı karşıya geldi. Çıkan çatışmada çok sayıda asker ve polisin öldüğü ve yaralandığı bildiriliyor.


Haiti polisi maaş ve sendikal hakları için günlerdir sokaklarda protestolar yapıyordu. Polisler maaşlara zam yapılmadığı ancak ülkede karnaval yapıldığı gerekçesiyle sokaklara çıktı. Pazar günü, Lenten öncesi Karnavalı kutlamalarının ilk gününde protestocu polislerin karşısına yeni oluşturulan Haiti ordusunun üyeleri çıkmasıyla beraber silahlı çatışma başladı.

Haiti Ulusal Polisi ve Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moïse’nin yeniden yapılandırılan ordusunun üyeleri iki saatten fazla çatıştı. Miami Herald’ın haberine göre, Haiti hükümeti, Salı gününden Pazar gününe kadar planlanan Ulusal Karnavalın “kan dökülmesini önlemek için” resmi olarak iptal edildiğini duyurdu.

Reklam

Bize suikast yapmaya karar verdiler

Adını vermek istemeyen polis memuru, “Savaşa geleceğimi bilmiyordum” diye konuşarak meslektaşlarının birkaçının vurulduğunu söyledi. Polis memuru, “Hükümet ne yapmaya hazır olduklarını zaten biliyordu. Bize suikast yapmaya karar verdiler, ama geri adım atmayacağız.” diye konuştu.

Çatışmalarda biri asker, biri polis iki kişinin öldüğün, 10 kişinin yaralandığı belirtiliyor.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi