Reklam

Hamilelikte korona virüse karşı nasıl korunabilirsiniz?

0

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, bugün kişisel web sayfasında yayınladığı makale ile hamilelikte korona virüsü hakkında bilinmesi gerekenleri paylaştı.

Prof. Dr Bülent Tıraş, hamile kadınların genellikle virüslere karşı daha duyarlı olduğunu söylüyor. Ancak korona virüs için durum böyle değil. Korona virüs tespit edilen 147 hamile kadında yapılan analizler gösteriyor ki, yalnızca yüzde 8 oranında ciddi hastalık belirtileri görüldü. Yalnızca yüzde 1’in durum kritik oldu. Prof. Dr. Bülent Tıraş’a göre bu oranlar, genel hastalık oranına göre daha düşük. Bu oranların düşük çıkma sebebi ise, bebeğini korumak adına verilen bir bağışıklık tepkisi.

Korona virüs hakkında bilmeniz gerekenler [TAM REHBER]

Anne karnındaki bebeğe korona virüs bulaşır mı?

Prof. Dr. Bülen Tıraş’ın yayımladığı yazıda, anne karnındaki bebeği koruyan plasenta dışarıdan gelecek tehlikelere karşı başarılı bir şekilde koruyabiliyor.

Reklam

Hamile bir kadının ateşi yükselirse veya zatürre olursa bebek erken dünyaya gelebilir. Korona virüs teşhisi gebeliğin sonlandırılmasının anne için hayati olduğu düşünülmedikçe erken doğum kararına neden olmamalıdır. Korona virüsün düşük riskini artırdığına dair de kanıt yoktur. Korona virüsün bebek üzerindeki etkisi ile ilgili de yeterli bilimsel veri yoktur.

Bu süreçte grip olmamaya dikkat edin, grip aşısı olabilirsiniz.

https://kilithaber.com.tr/fiskos/dogal-yontemlerle-grip-nasil-gecer-927/

Doğum sonrası korona virüsle mücadele kapsamında ne yapılmalıdır?

Öncelikle doktorunuzun yönlendirmeli doğrultusunda ilerleyin. Annenin bebeği emzirmesi çok önemli çünkü emzirme ile bebeğe önemli bağışıklıkları kazandırırsınız.

Bebeğinizi emzirirken önce ve sonra ellerinizi mutlaka uzmanlar tarafından önerilen şekilde yıkayınız.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi