Reklam

Harvard Tıp Okulu’ndan genetik profesörü David Sinclair’a göre insanlar 250 yaşına kadar yaşayabilir

0

“Yaşlılıkta sağlığımızın yüzde 80’i yaşam tarzımızdan ve nasıl yaşadığımızdan kaynaklanıyor, sadece yüzde 20’si genetik.” diyen profesör, oruç tutmanın NAD+ seviyelerini artırdığını ve bu da vücudun onarım genlerini daha aktif hale getirdiğini söylüyor.


Paul Glenn Yaşlılığın Biyolojik Mekanizmaları Merkezi’nin yardımcı direktörü Prof. Dr. David Sinclair’e göre yaşlanmak, insanların yenmesi gereken bir hastalık. Sinclair, Rich Roll podcastinde yaptığı açıklamada, “Sözün özü, vücudunuzu konfor alanından (biz buna hormesis diyoruz) çıkarmanız gerekiyor. Eğer tek bir şey söyleyecek olursam, sanırım sağlıklı yaşam süresini artırmak için yapılacak en önemli şey daha az yemek yemek olur. Günde üç öğün yemek yemeyin. Daha sağlıklı bir yaşam tarzı için sonraki bariz adım da sık sık egzersiz yapmak.” dedi.

Oruç tutmak yaşlanmayı yavaşlatıyor

Profesör Sinclair, oruç tutmayı da önererek, günde bir veya iki öğün atladığını ve bunun da hayatını değiştirdiğini belirtiyor.

Reklam

“Yaşlılıkta sağlığımızın yüzde 80’i yaşam tarzımızdan ve nasıl yaşadığımızdan kaynaklanıyor, sadece yüzde 20’si genetik.” diyen profesör, oruç tutmanın Nikotinamid Adenin Dinükleotid (NAD+) seviyelerini artırdığını ve bu da vücudun onarım genlerini daha aktif hale getirdiğini söylüyor.

İnsanın kendinizi sauna gibi sıcağa ve soğuğa maruz bırakarak da NAD+ seviyelerini artırabileceğini ifade ediyor.

Sinclair’in açıklamasında, NAD+ olmadan, insanın genetik yapısının ne olursa olsun yaşlanmasının daha hızlı gerçekleştiğini söylüyor.

Profesör Sinclair, “İnsanların 250 yaşına kadar yaşayabildiği ve 120 yaşındayken hala tenis oynamaya devam edebildiği bir dünyanın mümkün olduğuna” inandığını belirterek, “Zekamızla bunu yapamamamız için hiçbir neden yok” dedi.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi