HDP, iş cinayetlerinin araştırılmasına ilişkin araştırma önergesini TBMM’ye sundu

0

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, iş cinayetlerinin araştırılması ve engellemesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) araştırma önergesi sundu.


Söz konusu araştırma önergesinde dikkat çeken ifadeler:

  • “TMMOB’a bağlı Makine Mühendisleri Odası’nın düzenlediği VII. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi” sonuç bildirgesinde Türkiye’nin iş cinayetlerinde Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sırada geldiği ifade edilmiştir.”
  • “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin tespit ettiği verilere göre 2012 yılında 876, 2013 yılında 1.235’ten fazla işçi çalışırken yaşamını yitirmiştir. 2014 yılında önlenebilir sebeplere rağmen -en az- 1736 işçi yaşamını yitirirken, 2020 yılının Mart ayında 14’ü Koronavirüs nedeniyle olmak üzere en az 113 işçi hayatını kaybetmiştir.”
  • “Kuşkusuz birçok iş kazası incelendiği vakit, gerekli önlemlerin alınmadığı, işçilerin sağlıksız ve güvenliksiz koşullarda çalıştırıldığı görülmektedir. Ancak buna rağmen sorumlular; ceza mahkemelerinde taksirle adam öldürme yahut taksirle yaralama suçları ile yargılanmakta ve hatta çoğu kez mağdurun şikâyetini uygulanan baskı neticesinde geri alması üzerine haklarında yargılama dahi yapılmamaktadır.”
  • “Hal böyle olunca meydana gelen iş cinayetlerinin sorumlularının ihmali fiilleri meşruluk kazanmakta, işveren ve işverenle birlikte hareket edenler şirket menfaatini insan yaşamından üstün tutarak gerekli önlemleri almamayı hak bilmektedirler.”
  • “Nitekim büyük bir katliam olarak kayıtlara geçen Soma’da yüzlerce işçinin ölümü hadisesinde dahi olayın gerçek failleri yargılanmamış olması ve yargılananlara ise verilen cüz’i cezalar iktidarın iş cinayetlerine ve dolayısıyla emekçilere bakış açısını göstermektedir.”

Araştırma önergesinin tamamı için buraya tıklayınız.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi