Reklam

HDP’nin Olağan 4’üncü Kongresi Ankara Spor Salonu’nda başladı

0

HDP’nin 4’üncü Olağan Kongresi’nde konuşan Sezai Temelli, “İki yıl önce başladığımız bu yolda ben Sezai Temelli idim, sizler sayesinde Heval Sezai oldum.” derken, Pervin Buldan, “HDP öyle bir güçlü kaledir ki düşüremediler, düşürmelerine izin vermedik. Barajları yıka yıka geldik.” diye konuştu.


Halkların Demokratik Kongresi (HDP) 4’üncü Olağan Kongresi, Ankara Spor Salonu’nda başladı. Divan seçimi öncesinde kongre açılış konuşmasını yapan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Azad Barış, “Bugün çok anlamlı bir buluşmayı gerçekleştiriyoruz. Herkese cevap olacak şekilde güçlü bir çıkış olacaktır. Tarihin bu önemli kavşağında Serhat’tan Amed’e, Karadeniz’e Avrupa’dan Avustralya’ya ve tüm Kürdistan’a selamlarımızı gönderiyoruz. Sizlere sözümüz olsun ki HDP kazanacak, halklar kazanacak.” dedi.

Kongre’nin divan seçiminde, Divan Eş Başkanları olarak milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Mehmet Rüştü Tiryaki seçildi.

28 ülkeden katılımcı var

Kongreye yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda kişi katılırken, Tunus, Filistin, Ürdün, Fas, Kıbrıs, İsveç, Batı Şeria, Fransa, Galiçya, Almanya, Avustralya, Lübnan, Yunanistan, Bask, Mısır, İtalya, Katalonya, Danimarka, Norveç, İngiltere, İskoçya, Portekiz, Finlandiya, İsviçre, İspanya, Ermenistan ve Irak başta olmak üzere 28 farklı ülkeden katılım olması dikkat çekti.

Reklam

Kongreye, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Birleşik Sol Grup Başkanı Tiny Kox, Avrupa Özgür İttifakı Başkanı Lorena Lopez de Lacalle, Avrupa Sosyalistleri Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Giacomo Filibeck, Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar Grubu üyesi Nikos Androulakis, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Demokratik Bölgeler Partisi Eş Başkanı Saliha Aydeniz, Emek Partisi Başkanı Selma Gürkan da kongreye katılanlar arasında yer aldı.

Kongrede yapılacak seçimlerle HDP Eş Başkanları, 100 kişilik Parti Meclisi, Merkez Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu belirlenecek.

“İki yıl önce başladığımız bu yolda ben Sezai Temelli idim, sizler sayesinde Heval Sezai oldum”

Sezai Temelli, “İki yıl önce çöktürülmek istenen bir HDP vardı, şimdi sizler sayesinde seçenek yaratan bir HDP var. İki yıl önce başladığımız bu yolda ben Sezai Temelli idim, sizler sayesinde Heval Sezai oldum. bu onurlu halkın hizmetinde olmaya devam edeceğim. Buna hiç kimse engel olamayacak. Halkımızın direnişi ile AKP ve MHP ittifakına karşı alın teriyle buraya kadar geldik. Bir gün cezaevi kapılarında çocuklarının açlık grevinde yaşamını yitirmesini isteyemen anneler oldu, diğer gün sandık başında olduk. 24 Haziran’da, 31 Mart’ta tek adama dur dedik. Faşizme karşı mücadelemizi omuz omuza hep birlikte büyüttük.” diye konuştu.

“Barajları yıka yıka geldik”

Pervin Buldan, “Büyük insanlık yürüyüşümüz var. HDP’yi duymayanlar bu salondaki barış sesini duysun. Engellenemeyen halk iradesini görsün. Binlerce arkadaşımız rehin alındı ama biz milyonlar olduk. HDP öyle bir güçlü kaledir ki düşüremediler, düşürmelerine izin vermedik. Barajları yıka yıka geldik. Bize kurulan tuzakları boşa çıkardık. Geleceğin ancak HDP ile kurulabileceğini gösterdik. 38 belediyemizi gasp ettiler. Kürtler seçemez yönetemez dediler. Ne yaparlarsa yapsınlar. Kürtler seçmeye de kendi kendilerini yönetmeye de devam edecek. Sadece kentleri değil bu ülkeyi de yöneteceğiz ve yönetmeye geliyoruz diyoruz. Bu kongre demokratik uzlaşıya bir davettir. Gelin demokrasi ittifakıyla demokratik Türkiye’ye, güçlendirilmiş yerel yönetimlere ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme kapı aralayalım.” dedi.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi