Hukukun üstünlüğü endeksinde 128 ülke arasında Türkiye 107’nci oldu

0

Dünya Adalet Projesi (The World Justice Project -WJP) tarafından her yıl açıklanan Hukukun Üstünlüğü Endeksi 2020 yılı raporu yayımlandı. 128 ülkenin değerlendirildiği araştırmada Türkiye’nin 107’nci olması dikkat çekti.


2020 yılı Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde ilk sıralarda geçen yıl olduğu gibi Danimarka, Norveç ve Finlandiya başı çekerken, bu üç ülkeyi İsveç, Hollanda ve Almanya izledi.

Görsel: Doğruluk Payı

Hukukun Üstünlüğü sıralamasında son sıraları paylaşan ülkeler ise Kongo, Kamboçya ve Venezuela oldu. Bu ülkelerin yanı sıra sıralamada en geride bulunan diğer ülkeler, aynı puanı alan Mısır, Afganistan, Moritanya ve Kamerun oldu.

Görsel: Doğruluk Payı

Türkiye geçen yıla göre üç sıra yükselerek 2020 raporunda 128 ülke içinde 107’nci sırada yer aldı. Endekste Türkiye’nin Meksika ve Mali gibi ülkelerin gerisinde kaldığı ve Nijerya, İran ve Angola ile aynı puanı alması dikkat çekti.

Görsel: Doğruluk Payı

Türkiye’nin, içinde yer aldığı Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesinde bulunan 14 ülke arasında Özbekistan ve Rusya’nın hemen ardından son sırada geldiği fark ediliyor. Bunun yanı sıra Türkiye, kendi gelir grubundaki 42 ülke arasında hukukun üstünlüğüne bağlılıkta Meksika’nın hemen ardında 40’ncı sırada bulunuyor.

Türkiye’nin en geride olduğu iki başlık ise, 128 ülke arasında 124’ncü sırada geldiği “hükümet yetkilerinin kısıtlanması” ve 123’ncü sırada yer aldığı “temel haklar” başlıkları olurken en iyi sıralaması 128 ülke arasında 60. sırada yer aldığı “yolsuzlukların önlenmesi” başlığında gerçekleşti. WJP’nin değerlendirmesinde Türkiye’nin en düşük puanı aldığı alt başlıklar ise bağımsız denetim ve yargı sürecine saygı oldu.

Görsel: Doğruluk Payı
Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi