İdlib’de şehit sayısı 6’ya yükseldi

0

Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre İdlib’de bulunan kuvvetlere rejim güçleri tarafından yapılan topçu atışı sonrasında şehit sayısı 6’ya yükseldi.


Milli Savunma Bakanlığının yaptığı ilk açıklamada, İdlib’e sevk edilen takviye birliklere karşı rejim güçleri tarafından yapılan saldırısı sonrası, 4 askerin şehit olduğu 1’i ağır 9 askerin yaralandığı duyurulmuştu. Bakanlık açıklamasında, “Tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş” ifadeleri kullanılmıştı.

Bakanlığın ilk açıklaması şöyle:

“İdlib’de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen Rejim unsurları tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 1’i ağır 9 silah arkadaşımız yaralanmıştır.
Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş ve hedefler tahrip edilmiştir.
Gelişmeler takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için acil şifalar dileriz.”

Bakanlık yaptığı ikinci açıklamada şehit sayısının 6’ya yükseldiğini duyurdu

Bakanlığın açıklaması şu şekilde:

“İdlib’de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza Rejim tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı ile gerçekleştirilen saldırıda yaralananlardan bir silah arkadaşımız ile bir sivil personelimiz daha yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Meydana gelen olayda şehit sayımız 6’ya yükselmiştir.
Hâlihazırda meşru müdafaa kapsamında hedefler ateş altına alınmaya devam edilmektedir.
Şehit ve yaralı silah arkadaşlarımızın kanı yerde bırakılmayacak, bu menfur saldırıyı yapanlardan hesap sorulacak ve benzeri saldırılara karşı meşru müdafaa hakkımız en sert şekilde kullanılacaktır.
Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz.”

Erdoğan: Saldırının cevabını misliyle verdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna seyahati öncesinde havalimanında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “İdlib’de rejim saldırısı sonrası şehit olan 4 askerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Saldırının cevabını misliyle verdik, vermeye de devam edeceğiz. Türkiye’nin kararlılığını sınayanlar hatalarını anlayacak” dedi.

Harekat devam ediyor

Suriye’de harekatın devam ettiğini ve 40’a yakın noktanın hedef olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uçaklarımız, toplarımız, obüslerimiz arazide. 30-35 civarında Suriyeli etkisiz hale getirildi. 46 rejim unsuruna 122 fırtına obüsü ve 100 havan topu atışı yapıldı. Rus yetkililere ‘Operasyonda muhatabımız rejim’ mesajı verildi.” diye konuştu.

“Askerlerimizin kanı yerde kalmayacak”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 4 askerin şehit olduğu saldırıya ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada, “Rejimin açtığı ateş sonucu İdlib’te şehit olan dört askerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum. İdlib mutabakatı hilafına yapılan bu saldırıya derhal karşılık verilmiştir. Askerlerimizin kanı yerde kalmayacak, failler hesap verecektir” ifadelerini kullandı.

Devletimiz hesabını sorar

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Milletimizin başı sağolsun. Kahraman şehitlerimize Allah´tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Devletimiz bu kalleş saldırının hesabını soracaktır.” dedi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi