İdlib’de ateşkese kimse uymuyor: Füze saldırıları devam ediyor!

Suriye

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus Lider Putin’in İdlib için imzaladığı ateşkese Türk ve Esad güçlerinin uymadıkları, füze saldırılarıyla ateşkesi ihlal ettikleri bildirildi. TSK’nın Suriye’ye askeri sevkiyatı sürerken, Esad güçlerinin Zawiya bölgesine füze saldırısı düzenlediği öğrenildi.


Rusya’nın başkenti Moskova’da Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İdlib için imzaladığı ateşkes anlaşmasının ardından 28 gün geçti. Ateşkese rağmen Suriye’de rejim güçleri, Türk birlikleri ve milis güçleri tarafından ateşkes defalarca ihlal edildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin aktardıklarına göre Türk birlikleri Esad rejiminin kontrolünde olan bölgelere füze saldırısı düzenlerken, Esed’a bağlı birlikler de İdlib’in doğusundaki Avis ve Zawiya bölgelerine füze saldırılarına devam ediyor.

Gözlemevi, zaman zaman hava saldırısı düzenleyen Esad güçlerinin dün gece yarısı İdlib’in doğusundaki Avis bölgelerine füze saldırısı düzenlediğini açıkladı. Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ise Esad’ın elinde bulundurduğu bölgelere füze saldırısı düzenlemeye devam ettiğini aktardı. TSK’nın Suriye’ye askeri sevkiyatının devam ettiğini belirten Gözlemevi, bölgedeki Türk askeri araç sayısının 5 binin üzerine çıktığını, asker sayısının ise 10 bin 250 olduğunu aktardı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi