IFAB ve FIFA’nın ortak kararı ile takımlara 5 oyuncu değişikliği hakkı tanındı

0

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) ve Uluslar Arası Futbol Federasyonlar Birliği (FIFA) tarafından alınan ortak karar ile 2020 yılı sonuna kadar yapılacak maçlarda takımlara 5 oyuncu değişikliği hakkı verileceğini açıkladı.


FIFA geçtiğimiz günlerde oyuncu değişikliği sayısının yükseltilmesi öngörüsünde bulunmuş ve bu öneriyi IFAB’a sunmuştu. IFAB’ın bugün yaptığı açıklamaya göre, FIFA’nın yeni tip korona virüs salgını nedeniyle ertelenen liglerde oluşabilecek fikstür yoğunluğu yüzünden takımlara bir maçta 5 oyuncu değişikliği hakkı verme önerisi kabul edildi.

Eleme usulüyle oynanan ve uzatmaya giden maçlarda ise 6. oyuncu değişikliği gerçekleştirilebilecek. Normal sürede kullanılmayan değişiklik hakları, uzatma devrelerine aktarılacak.

IFAB ve FIFA, gerektiği takdirde 2021’de tamamlanacak organizasyonlar için 5 oyuncu değişikliği hakkının uygulama süresini uzatacak. Ayrıca IFAB, Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi kullanımının zorunluluğunu da ortadan kaldırıldı. Beş oyuncu değişikliği hakkı ve VAR sistemi kullanımı, ülke federasyonlarının tercihine göre şekillenecek.

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi