İkinci bir sokağa çıkma yasağı olayın seyrine göre olabilir!

0

Cumhurbaşkanlığı Sözcü Kalın, ikinci bir sokağa çıkma yasağı hakkında, “Tekrar olabilir. Bir şey söylemek için erken. Olayın seyrine göre izlememiz gereken bir konu.” dedi.


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın CNN Türk televizyonda katıldığı canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kalın, sokağa çıkma yasağı kararı ile ilgili olarak, “Sokağa çıkma yasağı meselesi her zaman gündemdeydi, biz de Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri çerçevesinde ihtiyaç olduğu zaman yapalım dedik.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– Cuma gecesi keşke böyle bir panik havası hiç oluşmasaydı. Korkmayın, panik yapmayın ve sosyal mesafeyi koruyun.

– Bu tür sokağa çıkma yasağı ilanlarını hangi saatlerde yapsanız o bir iki saat içinde böyle marketlere hücum etme durumları ne yazık ki oluyor.

– O akşam açıklandıktan sonra da bir genelge de yayınlandı. Bir sıkıntı olmadı. Bu tür planlamalar yine olabilir.

– Sokağa çıkma yasağı meselesi her zaman gündemdeydi, biz de Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri çerçevesinde ihtiyaç olduğu zaman yapalım dedik.

– Bundan sonra ikinci bir sokağa çıkma yasağı olabilir mi? İnsanlar tabi sokağa çıkmak isteyecekler havalar düzeliyor, özellikle hafta sonları…

– Bunu dikkate alarak bununla ilgili kararlar biraz olayın seyrine göre şekillenir.

– Olabilir tekrar olabilir. Bir şey söylemek için erken. Olayın seyrine göre izlememiz gereken bir konu.

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanlığı Cuma gecesi saat 22.15’de 30 büyükşehir ve Zonguldak için 2 gün sürecek sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini duyurmuştu. Kararın ardından vatandaşlar çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için sokaklara akın etmişti. Kararın geç açıklanması sonucu sosyal mesafe önlemlerine dikkat edilmesi ihtimali ortadan kalkmış ve 2 saatten uzun süren bir kargaşa yaşanmıştı. Uygulamanın geç duyurulması tepki çekmiş ve eleştirilerin hedefi olmuştu.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi