İlk 4 ayın bütçe harcamaları belli oldu: Diyanet 7 bakanlıktan fazla harcadı

0

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre 2020 yılı ilk dört ayı kurum harcamaları miktarları belli oldu. Buna göre Cumhurbaşkanlığının dört aylık harcama toplamı 875,1 milyon lira oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı ise dört ayda 3,8 milyar lira harcama yaptı. Diyanet’in harcamaları yedi bakanlığın harcamalarını geride bıraktı.


Cumhurbaşkanlığı’nın bütçe başlangıç ödeneği 3,1 milyar liraydı. Sonrasında ki aktarmalarla 3,5 milyar liraya çıkarıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, Cumhurbaşkanlığı’nın 4 aylık harcama toplamı 875,1 milyon lira oldu. Nisan ayı harcaması ise 120,9 milyon lira olarak belirtildi.

7 bakanlıktan daha çok harcama yapıyor

11,5 milyar lira olan ödenek toplamından 4 ayda 3,8 milyar lira kullanan Diyanet İşleri Başkanlığı 4 aylık harcamasıyla yedi bakanlığı geride bıraktı. Diyanet’in harcaması ile geride bıraktığı bakanlıklar arasında İçişleri, Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Kültür ve Turizm, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik ile Ticaret Bakanlığı var. Diyanet İşleri Başkanlığı nisan ay harcaması ise 911,4 milyon lira oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ilk 4 ayda 47,3 milyar lira harcadı

Bütçeden her yıl en fazla payı alan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu yılki bütçesi 468,8 milyar liraydı. Bakanlığı’nın 4 aylık harcamalarının toplamı 165 milyar lira olurken, Nisan ayı harcaması 47.3 milyar lira olarak belirtildi. Bakanlık bütçesinden ihtiyaç halinde diğer kurumlara aktarma yapabiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 4 aylık harcama toplamı 42,6 milyar lira oldu. Sağlık Bakanlığı ise 60,3 milyar lira olan ödenek toplamından 4 ayda 19 milyar lira harcama yaptı. Adalet Bakanlığı 4 ayda 7,6 milyar lira, Milli Savunma Bakanlığı da 16,7 milyar lira harcama yaptı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi