IMF: “Son veriler zaten kötümser olan tahminlerinde altında”

0

IMF Başkanı Kristalima Georgieva, üç hafta önce yayımladıkları ve küresel ekonominin korona virüs salgını nedeniyle yüzde 3 küçüleceğini öngördükleri Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’ndaki tahminleri daha da düşürebilecekleri sinyalini verdi.


Avrupa Üniversite Enstitüsü tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalima Georgieva, birçok ülke için gelen son verilerin, IMF’nin zaten kötümser olan tahminlerinin altında olduğunu belirtti. Hızlı bir tıbbi çözümün olmadığı durumda bazı ekonomiler için daha olumsuz senaryoların gerçekleşebileceğini vurgulayan IMF Başkanı, virüsün ne şekilde davranacağı bilinemediği için tahmin yapmanın zorlaştığına işaret etti.

2020’de küresel ekonomi için yüzde 3’lük küçülme öngören IMF, bu rakamın 1930’lardaki Büyük Buhran sonrasındaki en ağır kriz olduğunu belirtmiş, salgın kaynaklı son krize “Büyük tecrit” ya da “Büyük kapanma” adını vermişti.

IMF, Korona virüs salgını nedeniyle mali yardım talebinde bulunan 103 ülkenin 50’sine finansman sağladı.

Diğer haberler
Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi