İngiltere Avrupa Birliği’nden neden ayrıldı? Brexit’e giden süreç…

0

Brexit, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB)  ayrılmasını ifade etmektedir. Brexit kelimesi, Britanya’nın ilk iki harfi “br” ile “exit” kelimesinin birleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. İngiltere’nin AB’den ayrılmasını istemeyenler tarafından da Britanya’nın ilk harfi “b” ile “remanin” kelimesi birleştirerek “Bremain” kelimesi ortaya çıkmış. 

İngiltere’nin Avrupa Birliğin’den Ayrılma Süreci (Brexit)

Brexit, tarihi bir geçmişe sahiptir. Birleşik Krallık Başbakanı Winston Churchill’ın “Avrupa ile birlikteyiz fakat onun bir parçası değiliz.” sözü, tüm bu süreci özetlemektedir.

Birleşik Krallık, 1975’de Avrupa Ekonomik Topluluğu’nda(AET) kalıp kalmama konusunda referanduma gitmiştir. 1975’de yapılan bu referandumda halk yüzde 67 ile AB’de kalma yönünde oy kullanmıştır.

İkinci ve son referandum 2016 yılında gerçekleştirildi ve halkın yüzde 52’si AB’den çıkmaya yönelik oy kullanmıştır. AB üyeliğinin devamı için kampanya yürüten Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron, 2016 yılındaki referandumda, Brexit cephesinin galip çıkması üzerine istifa etmiştir. Cameron istifa edince göreve Theresa May geldi ve Brexit süreci resmen başladı. 14 Kasım 2o18 yılında İngiltere ile AB, Brexit anlaşmasına vardı. 10 Aralık 2018 günü Avrupa Adalet Divanı İngiltere’nin Brexit’i tek yanlı iptal edebileceğine hükmetti.

İngiliz parlamentosu Brexit Anlaşmasını 3 kez reddetti ve Theresa May partisinden istifa etti. İstifa ettiği başbakanlık koltuğuna Boris Johnson seçildi. May’den görevi alan Johnson, 12 Aralık 2019 erken genel seçimde tek başına iktidara geldi.

Brexit anlaşmasına ilişkin tasarı, ocak ayı içinde parlamentonun her iki kanadından hızla geçti ve 23 Ocak günü Brexit yasası Kraliçe’nin onayıyla yürürlüğe girdi. 31 Ocak günü de yerel saatle 23:00’te İngiltere AB’den ayrıldı.

Ayrılık sonrası AB ve İngiltere arasında 11 ay sürecek geçiş süreci başladı. 11 aylık süreçte gelecekte nasıl bir ilişki kurulacak bunun üzerine müzakerelerde bulunacaklar.

İngiltere Avrupa Birliği’nden neden ayrıldı?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Brexit için “Son değil başlangıç” dedi fakat Avrupa Birliği’nden neden ayrılmak istendi?

İngiltere AB’den ayrılmak istedi çünkü: Ortak politikalar ve ortak para birimi konusundaki sorunlarıyla AB ile karşı karşıya geldi. İngiltere, Brüksel’e teslim ettiği yetkileri geri almak istedi. Bunun yanı sıra AB’nin haftalık çalışma saatleri ve çalışanların yıllık tatil izinleri gibi bazı güvenlik ve ceza hukukuna dair önlemlerinin dışında kalmak istedi. Bu ve bunun gibi  sorunlardan dolayı Avrupa Birliği’nden ayrıldı.

İngiltere’nin AB’den ayrılma isteği tarihi bir geçmişe dayanmaktadır. Öyle ki Birleşik Krallık Başbakanı Winston Churchill’ın (1940-1045) “Avrupa ile birlikteyiz fakat onun bir parçası değiliz.” demiştir.

 

https://www.instagram.com/p/B8EUBABh1d5/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi