İngiltere, Türkiye’nin gönderdiği koruyucu kıyafetleri iade edecek

0

İngilizler, Türkiye’nin gönderdiği 400 bin koruyucu kıyafeti kendi standartlarına uygun bulmadı. İngiltere, koruyucu kıyafetleri iade etmeye hazırlanıyor.


The Guardian’ın haberine göre, İngiliz Sağlık Bakanlığı Ulusal Sağlık Sistemi’nin ihtiyacı için Türkiye’den getirilen koruyucu kıyafetlerin İngiliz sağlık sistemi standartlarına uygun olmadığı belirttildi.

İngiltere hükümeti, Başkent Londra’daki Heathrow Havalimanı’na yakın bir bölgede tutulan malzemelerin geri ödeme talebiyle iadesini isteyecek.

İngiltere’ye gönderilen benzer koruyucu kıyafetler mart ayından beri Türkiye’deki sağlıkçılar tarafından kullanılıyor.

Ne olmuştu?

Korona virüsü salgını nedeniyle yetersiz koruyucu malzeme nedeniyle isyan eden sağlık çalışanları, koruyu malzemeler olmadan çalışmayacaklarını açıklamıştı.

Yaşanan malzeme kıtlığı nedeniyle İngilizler, Türkiye’den koruyucu malzemelere karşı uygulanan ihracat yasağının gevşetilmesi talebinde bulunmuştu.

İngiliz basınının da Türkiye’den gelecek koruyucu malzemeler günlerce gazete manşetlerine taşınmıştı. İki ülke arasında kısa süreli bir koruyucu ekipman diplomasisi yaşanmıştı.

Diplomatik sürecin ardından Türkiye’den askeri kargo uçağıyla yola çıkan 400 bin ekipman 22 Nisan gecesi İngiltere’deki Brize Norton Havaalanı’na inmişti.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi