Irak’ta LGBTİ bayrağı göndere çekildi

0

Avrupa Birliği Irak Büyükelçiliği tarafından 17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü dolayısıyla büyükelçilik binasında LGBTİ bayrağı göndere çekildi.


AB’nin Irak Büyükelçiliğinin resmi Twitter hesabından LGBTİ bayrağının göndere çekildiği fotoğrafla birlikte, “Kanada ve İngiltere’nin Irak büyükelçilikleriyle birlikte 17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü ve LGBTİ farkındalığı için bayrağı göndere çekiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Irak’ta ilk defa Avrupa Birliği (AB) Büyükelçiliği tarafından yapılan uygulama kısa sürede tepki çekti.

Irak Meclisi Başkan Yardımcısı Beşar Haddad, resmi bir kurum tarafından LGBTİ bayrağının göndere çekilmesini kınadı.

Haddad, yaptığı yazılı açıklamada, bayrağın dikilmesini sorumsuz ve gayriresmi bir şekilde tanımlayarak, bu davranışla Irak’ın dini ve toplumsal değerlerine ilişkin kırmızı çizgilerin ihlal edildiğini belirtti.

Söz konusu bayrak eylemiyle Bağdat halkının hislerinin incitildiğine vurgu yapan Haddad, “En kısa zamanda o bayrağın aşağı indirilmesi, özür dilenmesi ve bir daha yaşanmaması gerekiyor. Ülkemizde LGBTİ bayrağının göndere çekilmesine izin vermiyoruz. Irak Dışişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlar olayın takibinde kalmalılar.” ifadelerini kullandı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi