İran Cumhurbaşkanı’ndan Türkiye’ye: “Soçi Mutabakatı’ndan ve sürecinden vazgeçmemeliyiz.”

0

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, düzenlenen basın toplantısında konuştu. Ruhani, Türkiye yönetimine seslenerek Suriye konusunda imzalanan Soçi Mutabakatı’ndan vazgeçilmemesi gerektiğini vurguladı. Suriye çözüm süreci ile ilgili müzakerelerin devam etmesi gerektiğini belirten İran Lideri, “Bize göre, Soçi Mutabakatı’ndan ve sürecinden vazgeçmemeliyiz. Türkiye yönetiminin, birlikte imzalamış olduğumuz anlaşmalara saygı göstermesini çok isterim.” diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’nin toprak bütünlüğü hakkında söylediklerini hatırlatan Ruhani, “Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, tüm toplantılarda iki şeye açıkça vurgu yapmıştı, ilki Suriye’nin toprak bütünlüğü, ikincisi de ülkenin tüm topraklarının Suriye yönetiminin kontrolünde olması gerektiği” dedi.

Ruhani, Astana formatındaki müzakerelerin devam etmesi yönündeki umudunu dile getirerek, İran’da yapılacak olan bir sonraki Rusya, İran ve Türkiye’nin arasındaki Suriye konulu zirvelerin de devamını da beklediğini söyledi.

Amerikan ambargosu etkisiz

Fars Haber Ajansının aktardıklarına göre İran Lideri Ruhani, ABD’nin İran’a karşı uyguladığı ambargoların etkisiz olduğunu belirterek, “Koşulların geçtiğimiz yıla göre daha ağır olmasına karşın bütün göstergeler, ABD’nin maksimum baskı politikasını atlattığımızı göstermektedir. Kuşkusuz Amerikalılar günümüzde seçtikleri yolun yanlış hesaplamalarla yapıldığını ve İran halkı üzerinde etkili olmayacağı sonucuna varmışlar’ diye konuştu.

Nükleer faaliyetler devam edecek

Ruhani ABD’nin dünya lideri olduğunu unutması gerektiğini ve İngiltere, Almanya ve Fransa’nın İhtilaf Çözüm Mekanizması’nın devreye girmeyeceğini belirtti. Ruhani şunları söyledi:

“ABD tek taraflılığı ve dünya lideri olduğunu unutmalıdır. ABD yetkilileri yasal haklar ve hükümetlere değer verdikleri durumunda tüm sorunları halledebiliriz.

İran’ın hukuki gerekçelerine göre önümüzdeki haftalarda ve hatta aylarda Nükleer Anlaşma İhtilaf Çözüm Mekanizması devreye girmeyecek. Biz Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun denetimi altında nükleer faaliyetlerimize devam ediyoruz.”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi