İran’dan BM’ye: Askeri bir maceraya kalkışmayın!

0

İran’ın, BM Genel Sekreterine “Bize karşı askeri bir maceraya kalkışmayın, savaş istemiyoruz.” mesajı verdiği öğrenildi. Yine İran kaynakları, Birleşik Arap Emirlikler’inde bulunan Amerikan Al-Dhafra üssünden güney İran’a doğru altı Amerikan savaş uçağı havalandığını aktardı.


ABD Savunma Bakanlığı: Durumu değerlendiriyoruz

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Durumu ve yanıtımızı değerlendirirken, bölgedeki ABD personelini, ortaklarını ve müttefiklerini korumak ve savunmak için gerekli tüm önlemleri alacağız. Durumun dinamik doğası nedeniyle, kullanılabilir olduklarında güncellemeler sağlamaya devam edeceğiz.” denildi. Yine Savunma Bakanlığı, İran saldırısından dolayı ABD silahlı güçlerinin yüksek alarma geçtiğini ifade ettiler.

El-Mayadeen muhabirinin aktardığına göre Washington, Bağdat’tan tekrarlanan resmi temaslarına henüz bir yanıt alamadı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Trump’ın konuşmasını bu gece gerçekleştirmeyeceği kaydedildi.

Saldırının ardından Alman askeri yetkilileri, Erbil’deki Alman birliklerinin güvende olduğunu aktardılar.

Suriyeli kaynaklar, Amerikan uçaklarının Suriye ve Irak sınırında yoğun bir şekilde uçuş gerçekleştirdiğini aktardılar.

İran Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada, “Tırmanış veya savaş aramıyoruz, ancak savunma önlemleri alacağız” ifadelerini kullandı.

 

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi