İran’ın ABD üslerini vurması ardından ilk açıklamalar geldi

0

İran’ın Çarşamba sabah saatlerinde Irak’ın Anbar şehrinde bulunan ve ABD askerlerinin konuşlu olduğu Ayn el-Esad üssüne füzeli saldırısına Beyaz Saray’dan ilk açıklamalar geldi. Beyaz Saray’ın açıklamasında “Irak’taki tesislere yönelik saldırılardan haberdarız. Başkan Trump bilgi aldı ve konuyu yakından takip ediyor” denildi.


Trump yakından takip ediyor

Edinilen bilgilere göre ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Yardımcısı Mike Pence’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek bilgi aldı. Beyaz Saray’ın açıklamasında ise “Irak’taki tesislere yönelik saldırılardan haberdarız. Başkan Trump bilgi aldı ve konuyu yakından takip ediyor” ifadeleri yer aldı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada “Irak’taki iki ABD üssü İran tarafından 12’den fazla balistik füzeyle vuruldu. Kayıpların ilk değerlendirmesi üzerinde çalışıyoruz” bilgisi verildi. Açıklamada, “Saldırı İran’dan başlatıldı ve Anbar ve Erbil’dekiler olmak üzere iki üssü hedef aldı” denildi.

İran müttefik ülkeleri uyardı

İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan açıklamada ise “ABD’nin tüm müttefik ülkelerine, ülkelerindeki üslerden İran’a saldırı başlatıldığında askeri misilleme hedefi olacağı konusunda uyarıyoruz.” denildi.
Başka bir açıklama ise “Hava Kuvvetleri, ‘Şehit Süleymani’ adını taşıyan başarılı bir operasyon düzenleyerek, Ayn el-Esad olarak bilinen işgal altındaki hava üssüne onlarca karadan-karaya füze fırlattı.” şeklinde yapıldı.

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi