Reklam

İş hayatında cinsiyetin etkisi: Eşitlik hala yok!

0

Türkiye Raporu tarafından yayımlanan anket sonucuna göre, “Yöneticimin kadın olmasını istemem.” diyen kadınların oranı yüzde 30 iken, erkeklerin oranı yüzde 23,8.


2019’un Ekim ayı verilerine göre Türkiye’de çalışma yaşındaki erkeklerin iş gücüne katılım oranı yüzde 78 iken, kadınlar için bu oran sadece yüzde 38.

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından Türkiye çapında 12 ilde 1537 kişi ile yapılan ve Türkiye Raporu tarafından yayımlanan anket sonucuna göre, erkeklerin genel olarak iş arkadaşlarının erkek olmasını, kadınlara oranla daha fazla tercih ettiklerine vurgu yapıldı.

Ankette, “Yöneticimin kadın olmasını istemem.” diyen kadınların oranı yüzde 30 iken, erkeklerin oranı ise yüzde 23,8.

 

Değerlendirme 5 üzerinden yapılmıştır.

MHP seçmeni kadın yönetici istemiyor

Ankette, kadın yöneticiler hakkında görüşlerin eğitim seviyesiyle paralellik göstermezken, siyasi parti tercihlerine göre ayrıştırılan katılımcılar arasında ciddi farkların ortaya çıktığı gözlemleniyor.

Meclisteki tek kadın lidere sahip parti olan İYİ Parti’nin seçmenleri 5 üzerinden 2 puanla kadın yönetici istemediklerine dair ifadeye en az katılan grubu oluştururlarken, en çok katılanlar ise üç puan veren MHP seçmeni oldu.

Reklam

En çok kadın mı çalışır erkek mi?

Anket sonuç raporuna göre, erkek katılımcıların yüzde 38,6’sının “Erkek çalışma arkadaşlarını tercih ederim.” ifadesine katılırken, kadınların yüzde 28,5’i bu ifadeye katılıyor.

Cinsiyetler arasındaki en önemli farklılığın iş arkadaşlarının verimliliklerinin değerlendirilmesinde olduğu belirtilen raporda, “Her dört erkekten biri aynı işyerinde erkeklerin kadınlardan daha çok çalıştığını düşünüyor. Kadınların ise yalnızca %16,9’u bu ifadeye katılıyor. Siyasi partiler arasında yine İYİ Parti seçmeninin bu ifadeye en az katıldığı görülürken, en çok katılan ise bu kez mecliste en yüksek oranda kadın milletvekili bulunduran HDP oluyor.” ifadelerine yer verildi.

Kadın mı erkek mi daha kolay iş bulur?

İş hayatında kadın erkek eşitliğini ve iş bulma konusunda cinsiyetlerin nasıl bir farklılık taşıdığını ortaya koyması açısından, yapılan ankette katılımcılara kimin daha kolay iş bulduğu sorusu soruldu. Soruya erkeklerin yüzde 40,9’u kadınların, kadınların ise yüzde 44’ü erkeklerin daha kolay iş bulduğunu düşündüğünü ifade etti.

Ancak 2018 TÜİK verilerine göre, erkeklerde işsizlik oranı yüzde 9,5 iken kadınlar için bu oran yüzde 13,5.

Kadın ve erkeğin eşitliği bu 8 Mart’ta da sağlanmış değil

Anket sonuç raporunda, “Kadın ve erkeğin toplumsal hayatta eşit konuma ulaşması için gerekli iş hayatı şartları bu 8 Mart’ta da Türkiye’de sağlanmış değil. Dolayısıyla, kadının iş hayatına katılımın artırılmasında atılması gereken önemli bir adım var: önyargıları yıkmak.” denildi.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi