Işıklar içinde uyu Kasım Ağa

0

Bu yazıda korona virüs ve korona dışındaki hastalar, insanların korkuları ve hayatını kaybeden insanların durumunu paylaşacağım. Bu süreçte gerek İnternet mecraları gerek yakın çevremde gözlemlediğim hastaların durumlarını paylaşabileceğim. Sağlık Bakanlığı veya sağlık kurulları yeterli-yetersiz tartışmasını yapmayacağım ancak bilgi alma hakkımız yeterli değil bunun için bir sitemim olabilir. İstatistiksel olarak bu konuyu ele alamadığım için sizlerin affına sığınıyorum…

Korona virüs salgını Türkiye’de baş gösterdiği tarihten itibaren insanlar bilinçsiz ilaç kullanımına ve ilaç tedariğinde zorlanmaya başladı, evet çünkü çoğu insan hastalığının ne olduğunu bilmediği ve hastaneye gitmeye korktuğu için doğru tedaviyi uygulayamıyor, yanlış ilaçlar kullanıyor kendilerine zarar veriyorlar. İnsanlarımız yanlış ilaç kullanımının zararlarını görecek ancak görmemeli, doğru bir politikayla bu düzeltilmeli, insanlar bilinçlendirilmeli. Bu yanlış kullanım hakkında ise medyada da pek bir şey gördüğümü söyleyemem, devlet yetkililerinden de keza.

Bir tek dikkat çekici haberi sanırım geçtiğimiz haftalarda bacağı kırılan ve hastaneye gitmekten çekinen bir kadınla yapılan mülakattı. Amerika’daki bir İnternet sitesinde okumuştum. İnsanlar hastanelerden korkuyor, şifa değil zarar göreceklerinden hayli endişeliler ki, “kırılan bacak olsun” şeklinde düşünüp ölümden korunmaya çalışıyorlar. Yeni normal böyle bir şey mi? Bence olmamalı.

İnsanlar bu korku ve panikle hastaneye gitmeyerek belki de yanlış yapıyor veya doğru. İnsanların yaptıklarına bu durumda %100 doğru veya yanlış diyemeyiz. Riski azaltmak tabii ki mümkün, bitirmek imkansız. Azıcık başı ağrısa bile soluğu hastanede alan bir milletiz ama gidemiyoruz artık. Korku.

Kan ihtiyacı olan, ameliyat olacak veya bakıma muhtaç hastalar ne oluyor? Refakatçisi olması gereken, kendisi yeme-içme gibi doğal ihtiyaçlarını karşılayamayan hastalar, sürekli kan ve trombosit (beyaz kan) ihtiyacı olanlar bu durumdan en çok etkilenen kesim. Ani bir ameliyat gerekecek durumda taze kan veya trombosit ne şekilde bulunuyor, bulunabiliyor mu? Hasta bakıcılar sürekli ihtiyacı olan hastalarla ne düzeyde ilgilenebiliyor, hayatta kalma mücadelesinin yanında tekrar hayatta kalma mücadelesi veren bu insanların durumu ne olacak? Ne oldu?

Bu kadar soru yeterli. Bu soruların yanıtı genellikle tamamına yeterli ilgi gösterilemedi, kimseyi suçlamak doğru olmaz, ki suçlanamaz da böyle bir durumda. Herkes elinden geleni yapıyor, inanıyorum, inanıyoruz ancak yetmiyor. Kimse bu virüsün ne olduğunu bilmiyor, korkuyor. Kendisi için olmasa da ailesi için. Bu korku, heyecan, iş yükü insanları psikolojik olarak çok yoruyor. İnsanlar korkuyla çalışırken iki katı yoruluyor, verilecek hizmetleri istemeden de olsa tam anlamıyla yapamayabiliyor. Kimse suçlanamaz, onların seçim hakkı olsa evlerinde kalmak istemezler miydi?

Şifa bulamayan hastalar, hayatını kaybedenler. Ailesi uzakta olanlar. Ailesini bir an görmek için sayılı dakikalarının çoğunu verecek insanlar, sevdiklerini dahi göremeden göçüp gidiyor. Sağlık altyapısı için hiçbir devlet, “hem korona virüs hastalarına tam ilgi gösterebiliriz hem de diğer hastaları mağdur etmeyiz” diyemez. 2 ayda ekstradan 4-5 milyon hasta. Milyonlarca yapılan test, yoğunluk. Sağlıkçılar yorgun, hastalar mağdur. Çözüm önerisi olan çıkacaktır elbet ancak şu durumda, hemen yapılabileceğine inancım yok.

Fazla kötümser konuştuk ama tablo böyle sevdikleri yanında olmadan hayatını kaybeden insanlar, kimsesiz gibi sefil olan insanlar, arkalarında bıraktıkları gözleri yaşlı insanlar. Bu salgın herkesi çok üzdü, yordu umut ediyorum güzel günler yakındır…

Bu yazı salgın başladığı günden beri aklımdaydı, editör arkadaşlarımla, yazı işleriyle tartışmaya sunmuş; istatistik verileri elimizde olmadığından yayımlayamamıştık.

Bu yazıyı sadece gözlemlerim ışığında yazıyor ve bir acıyla sizlere sunuyorum. Ailesinden yoksun, tertemiz bir adam, koca çınar bu dünyadan göçtü. Kimsesiz, ailesinden uzak, sefillik içinde. Yaşarken yanında olmayan, olamayan insanlar, ebedi hayata geçiş töreninde yanındaydı.

Işıklar içinde uyu Kasım Ağa.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi