İsmail Saymaz’ın düğünü yine ertelendi

0

Gazeteci İsmail Saymaz ile Şeyda Sayar çifti 22 Eylül 2019 tarihinde nişanlanmıştı. Düğün tarihi olarak 5 Nisan 2020’yi belirleyen çift, korona virüs salgını nedeniyle düğün tarihlerini 14 Haziran 2020’ye ertelemişti. Salgının uzun sürmesi ve alınan kararlar nedeniyle düğünlerini yeniden ileri bir tarihe erteleyen çifte kötü haber geldi. Prof. Dr. Zafer Kurugöl, çiftin düğün için belirlediği yeni tarih olan temmuz ayında düğün yapmanın mümkün olmadığını söyledi.


Hürriyet’ten Zeynep Bilgehan, salgınla ilgili Hürriyet Bilim Kurulu’na gelen soruları ve yanıtlarını hazırladı. İsmail Saymaz ise Hürriyet Bilim Kuruluna “Bu süreç ne zamana kadar devam edecek? Temmuz başında düğünüm var, ertelemem gerekir mi?” sorusunu sordu. Saymaz’a cevap veren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, düğün yapmasının Temmuz ayında mümkün olmadığını söyledi.

Temmuz ayında düğün yapamayacağını anlayan çift, Odatv’de yer alan habere göre, düğünlerini 16 Ağustos 2020’ye erteledi.

Prof. Dr. Zafer Kurugöl düğün töreleriyle ilgili soruya verdiği yanıt şöyle:

“Bunu kesin olarak söylemek zor. Viral solunum yolu enfeksiyonları genelde yazın azalır ama bunun COVID-19 için geçerli olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Unutmayalım, 1918-19 yıllarında 50 milyon kişiyi öldüren ‘İspanyol Gribi’ ağustosta başlamıştı. Hepimiz heyecanla bu salgının sona ermesini bekliyoruz. Getirilen kısıtlamalar ve halkımızın özverisiyle büyük bir başarı elde ettik. Ancak temkinli davranmaya devam etmeli ve kısıtlamaları kaldırmayı acele etmeden bilimsel gerçeklere göre yapmalıyız. Yoksa birinciden çok daha büyük bir ikinci dalga olma ihtimali var. Örneğin Singapur önlemleri hızla gevşetince vaka sayıları 10’lardan bir anda binlerin üstüne çıktı. ‘İyileşen vaka sayısı, yeni vakadan fazlaysa düzelme başlamıştır’ diye bir kavram ortaya atıldı.
Bu kısmen doğru olsa da iyileşen vaka sayısını saptama yöntemi önemli. Hastaneden taburcu olan her vaka iyileşmiş olarak kabul ediliyor, genellikle tekrar test yapılmıyor. Oysa Japonya ve Singapur gibi ülkeler semptomlar düzeldikten 14 gün sonra negatif çıkan vakayı iyileşmiş vaka olarak bildiriyor. ‘Salgın kontrol altına alındı’ demek için en az 14 gün iyileşen vaka sayısının yeni vakadan fazla olması gerekir. Şu anda filyasyon esnasında pozitif hastanın etrafındaki semptomu olmayanlardan örnek alınıyor. Hiçbir hastalık belirtisi göstermeyen kişilerin pozitiflik oranına bakarak ve haftada bir bu oranın azalmasını değerlendirerek karar vermek daha doğru bir yöntem olacaktır. Hiçbir hastalık belirtisi olmayanlar kişilerde pozitiflik oranı yüzde 5’in altına düşmüşse salgın tamamen bitmiştir diyebiliriz. Dolayısıyla şu an temmuz ayında düğün yapmanın çok olanaklı olduğunu düşünmüyorum. Ertelemek daha iyi olacaktı

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi