İsmini Tüm Dünyaya Duyurmuş Türk Kadınlarımız

0

Birbirinden zeki, yaptığı çalışmalarla isimlerini dünyaya duyurmuş 6 Türk kadınını sizlerle paylaşmak istedim. Hepsinin birer birer örnek alabileceğimiz gurur verici çalışmaları var ama popülariteleri olmadığı için birçoğunuz isimlerini bile duymadınız. Bu yazıyla umarım hepsini daha yakından tanımak istersiniz.

CANAN DAĞDEVİREN

ABD’de önce kalp pili ardından da cilt kanseri teşhis eden cihaz üreten Canan Dağdeviren ilkokul ve lise öğrenimini Kocaeli’de gördü. Lisansını Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde, yüksek lisansını Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği’nde bitirdi.

Her zaman başarılı bir öğrenci olan Canan Dağdeviren Fulbright bursunu kazanarak ABD’de University of lllinois at Urbana-Champaing’de Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde doktora eğitimini tamamladı.

Doktora eğitiminin ardından MIT’de Bob Lenger’la çalıştı. Hemen sonrasında Harward Üniversitesi Genç Akademi üyesi seçildi ve bununla birlikte Harward’a seçilen ilk türk kadını olmayı başardı.

Canan Dağdeviren’in 12 makalesi, 2 patenti ve 25’in üstünde ulusal ve uluslararası ödülü bulunmaktadır.

Aile içerisinde yaşadığı birçok hastalıktan dolayı tıbbi çalışmalar yaparak kanser ve kalp hastalıklarının hayatını kolaylaştıracak buluşlar icat etti. Son zamanlarda Parkinson hastalarının kullanabileceği beyin iğnesi üzerine projesini tamamladı.

Şu an ise meme kanserinin erken teşhisi için elektronik sütyen projesi geliştirdiklerini ve kısa sürede halkla sunacaklarını belirtti.

BETÜL KAÇAR

NASA’da kurulan yeni ekibe kabul edilen Betül Kaçar Marmara Üniversitesi’nde Kimya eğitimi görürken Amerikan Howard Hughes Tıp Enstitüsü’ne bir proje ile katılıp ödüllendirildi.

Doktorasını Emory Üniversitesi Tıp Fakültesinde Parkinson ve Alzheimer hastalıkları üzerine yapmış, doktora sonrası evrimsel biyoloji ve astrobiyoloji alanına geçiş yaparak kendi araştırma konusunu belirlemiş, bu çalışması ile NASA Genç Araştırmacı ödülünü ve Nasa Astrobiyoloji Enstitüsü ve NASA Egzobiyoloji araştırmacı ödüllerini almıştır.

Araştırmalarına genç yaşında başlayan bilim kadınımız başarılarının her zaman devamını getirmiştir. Eğitim ve bilgiye ulaşmakta zorluk yaşayan gençler için dünyadaki tek astrobiyoloji eğitim platformu olan NASA-SAGAN’ın kurucuları arasındadır.

NASA’nın (Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi) evrende yaşamın izlerini araştırmak için kurduğu ekiple, başka bir gezegende yaşam belirtisi var mı, bunu en iyi nasıl anlarız, yaşam var ise bu bilgilerin gezegenimize nasıl aktarırız sorularının cevaplarını bulmak için çalışmalara başladılar.

FERYAL ÖZEL

NASA’da astrofizik çalışmalarıyla adını duyuran Feryal Özel Üsküdar Amerikan Lisesi mezunudur.

ABD’deki Columbia Üniversitesini burslu kazanmış ve çift ana dal yaparak fizik mühendisliği ile matematik mühendisliği bölümlerinden yüksek onur derecesiyle mezun olmuştur. Yüksek lisansını ise Danimarka‘nın Niels Bohr Institute Üniversitesinde fizik üzerine yapmıştır. Sonrasında tekrardan Amerika’ya dönen Özel doktorasını Hardward Üniversitesinde astrofizik dalında tamamlamıştır.

Prof. Dr. Feryal Özel NASA’nın yeni uzay teleskopu projesinin başında aynı zamanda yüksek manyetik alanda nötron yıldızlarının ilk kuantum hesaplarını yapan kişi oldu NASA tarafından verilen Hubble Ödülü’ne layık görülen ilk ve tek Türk oldu.

NEVA ÇİFTÇİOĞLU

Türkiye de mastır ve doktorasını yaptıktan sonra Finlandiya Kuopio Üniversitesi Biyoteknik Bölümü’nde çalışmaya başladı ve sonrasında doçent oldu. Bu unvanla Finlandiya’da doçentlik unvanını alan ilk yabancı oldu.

Dr. Olavi ile kireçlenmelerin nedeni olan ‘’Nanobakteri’’ mikrobunu buldu.

Dünyanın bir çok üniversitesinden çağrılar, davetlerler alarak bilimsel çalışmalara katıldı ve bugüne kadar 10 uluslararası ödüle sahip oldu. 5 Avrupa ülkesi, Kanada ve Amerika’da halen bu ortak çalışmaları sürdürüyor.
Yaptığı çalışmalarla NASA’nında dikkatini çekmiş Astrobiyoloji Enstitüsü’nde asil üye olarak davet edilmiş sonrasında görevine başlamıştır.

Daha sonra NASA Johnson Uzay Merkez’ine geçmiş ‘Marsta hayat araştırma’ ve ‘Yer çekimi olmayan koşullarda astronotlarda böbrek taşı oluşumunun sebepleri’ isimli projelerde yetkili uzman olarak çalışmaktadır. Bu çalışmalarıyla ABD’nin kalbine girmeyi başaran tek Türk kadını oldu.

İlerleyen yıllarda ise açıklanması beklenen kalp ve böbrek hastalıklarının teşhisine ilişkin milyon dolar değerindeki buluşu açıklanacak.

NAŞİDE GÖZDE DURMUŞ


ODTÜ Moleküler Biyoloji Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Fulbight bursunuzu kazanarak yüksek lisans için ABD’ye girmiştir. Doktora sonrası Stantord Üniversitesi’nde araştırmacı olarak göreve başlamıştır.

Görevinden bir yıl sonra ’35 Yaş Altı Yenilikçiler Listesi’nde tıp ve biyolojide çığır açan 35 liderlerden biri olarak seçilmiştir.

Gözde Durmuş’un araştırmaları nano ve mikro teknolojilerin kanser ve antibiyotik direnci gibi sağlık problemlerinin uygulamalarının üzerine yoğunlaşmaktadır.

Şimdi ise hücrelerin manyetik özelliklerinden faydalanarak hastalıklı hücreleri tespit edebilen cihaz üzerinde çalışmaktadır.

MERAL BEKSAÇ

Meral Beksaç Ankara Üniversitesi Hematoloji Bilim Dalı’nda akademik kadroda yer almaktadır.

Ankara Tıp Fakültesi’nde hematoloji yan dal ihtisasını tamamladıktan sonra aynı bilim dalı içerisinde doku tiplendirme, moleküler hematoloji ve akım sitometri laboratuvarlarını kurarak hematodiagnostik yüksek lisans programını başlatmıştır.

Bunun ardından Ankara Üniversitesi’nde Türkiye ‘nin ikinci akraba dışı doku bankasını kurmuş ve ülke çapında 500 ü aşkın naklin gerçekleşmesine katkıda bulunan bu yapılanmanın ABD ve Dünya’daki benzerleri ile uluslararası işbirliğini oluşturmuştur.

Yaptığı bu işlerin birikimi ile ülkemizde ilk kez kordon kanı kök hücrelerinin insan kullanımına girmesi, ilk kordon kanı nakli, ilk akraba dışı kordon kanı nakli ve ilk tek uluslararası akredite Akraba Dışı Kordon Kanı Bankası’nı kurmuştur.

Kemik iliği kanseri ve türleri arasında yer alan multipl miyelom da tedavi şansı bulunmayan hastaların yeni bir tedavinin etkinliğini ortaya koyacak Avrupa çalışması Meral Beksaç başkanlığında yürütülecek.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi