İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bağış hesapları bloke edildi

0

İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelgenin ardından İstanbul Valiliği tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesinin korona virüsle mücadelede kullanmak için topladığı bağışların yatırıldığı banka hesapları donduruldu.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından salgın önlemleri kapsamında yardıma muhtaç vatandaşlara destek için başlattığı bağış kampanyası başlatmıştı. İçişleri Bakanlığı’nın bugün yayımladığı genelgesinin ardından İstanbul Valiliği, ilgili bankalara yazı göndererek İBB hesapların bloke edilmesini istedi. Valiliğin istediği üzerine kamu bankaları hesapları hemen dondurdu. Diğer bankalardaki hesaplara ise bağışların devam ettiği belirtildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul bu süreci büyük bir dayanışma örneği sergileyerek aşacak. Destek ve bağış kampanyamıza siz de katılın” çağrısı yaparak bağış kampanyası başlatmıştı. Bağış toplamak için İBB tarafından 4 bankada açılan hesap numaralarını paylaşılmıştı.

Süleyman Soylu imzalı genelge yayımlandı

Bugün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzası ile 81 il valiliğine, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’na “yardım toplama” konulu yazı gönderildi.

Bakanlığın yazısında, son günlerde bazı yerel yönetimler başta olmak üzere kurum, vakıf ve derneklerin 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu’nun açık hükümlerine rağmen herhangi bir izin almadan bazı hesapları ilan ederek yardım toplama faaliyetine giriştikleri belirtildi.

Yazıda, “Söz konusu kurum, dernek ve vakıfların faaliyetlerini ve uygulamalarını Yardım Toplama Kanunu’nun hükümlerine uygun yürütmeleri uyarılara rağmen mevzuata uygun faaliyet yürütmeyenler ile ilgili anılan Kanunun 6. maddesinin ‘İzin alınmadan girişilen yardım toplama faaliyetleri güvenlik kuvvetlerince derhal menedilir ve sorumlular hakkında kovuşturma yapılır’ hükmü çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Valilik bankalara bloke yazısı yazdı

Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli’nin haberine göre, bakanlığın genelgesiyle İstanbul Valiliği’nin bağış için İBB’nin hesap açtığı bankalara yazı göndererek hesapların bloke edilmesini istediği belirtildi. Bunun üzerine İBB’nin bağış hesabı açtığı bankalar arasında bulunan kamu bankası, hesabı hemen dondurdu. Diğer bankalardaki hesaplara bağışların devam ettiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre İBB Başkanlığı’na valilikten konuyla ilgili herhangi bir yazı gönderilmedi. Bankalara gönderdiği yazıya istinaden İBB’nin İstanbul Valiliği’ne bir cevap yazısı göndereceği öğrenildi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi