İstanbul’da çocuk yoksulluğu ciddi boyutta

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi’nin yaptığı kentteki çocuk yoksulluğu araştırması sonuçları dikkat çekti. Araştırmaya göre, hanelerin yüzde 44.7’sin de çocuklar yeterli beslenme olanaklarına sahip değil. Yüzde 42.3’ün de günlük kullanım dışında başka bir ayakkabısı yokken, yüzde 44.4’ün de ısınma sorunu var. Hanelerin yüzde 46,5’inde ebeveynlerin maddi yetersizlik nedeniyle çocuklarına kitap alamadığı belirtiliyor.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesinde kurulan İstanbul Planlama Ajansı’na bağlı olarak açılan İstanbul İstatistik Ofisi İstanbul’da çocuk yoksulluğunu araştırdı. Araştırma kapsamında, 16-27 Aralık 2019 tarihleri arasında 74 mahallede 1002 haneyle yüz yüze görüşüldü.

Çocukların yüzde 44,7 yeterli beslenemiyor

Araştırmada hane halkı gelir düzeyi 3 bin TL ve altında olan ve 0-15 yaş arasında en az bir çocuğu olan aileler incelendi. Kriterlere uyan 815 hane ile yapılan araştırmada hanelerde ortalama kişi sayısı 4,4 olduğu belirtildi.
Araştırma sonuçlarına göre hanelerin yüzde 42,3’ünde çocukların günlük kullanım dışında başka bir ayakkabısı olmadığı, hanelerin yüzde 27,5’inde çocuk odasının olmadığı, bu hanelerin yüzde 70’inde 15 yaş altında 2 ve üzeri çocuk yaşadığı tespit edildi.

Hanelerin yüzde 44,4’ünde ısınma sorunu yaşarken, ısıtma sistemi olarak hanelerin yüzde 16,6’sında soba, yüzde 36,2’sinde doğalgaz sobası kullandığı vurgulandı.

Araştırmaya göre hanelerin yüzde 44,7’si ise yeterli beslenme olanaklarına sahip değil.

Araştırmada dikkat çeken bazı sonuçlar şöyle:

– Hanelerin yüzde 46,5’inde ebeveynler, maddi yetersizlik nedeniyle çocuklarına kitap alamıyor.

– Aileler, son 1 yılda ders kitabı ile öğretmenin istediği hikaye ve yardımcı kaynak dışında çocuklarına kitap alamadı.

– Hanelerin yüzde 89,2’sinde çocuklar okul dışında, yabancı dil kursu, spor ya da sanat gibi herhangi bir eğitim almıyor.

– Çocuklarına okul dışında da bir eğitim imkanı sunan hane halkının yüzde 67,2’si bu olanak için ücret ödemiyor.

– Hanelerin yüzde 3,7’sinde 15 yaş altındaki çocuklar, okul saatleri dışında ücret getiren bir işte çalışıyor.

– 5 yaş altındaki çocukların yüzde 94,5’ine annesi bakıyor. Çocukların sadece yüzde 1,8’i anaokulu, kreş ve gündüz bakımevine gidiyor. Yüzde 3,5’ine anneanne veya babaanne bakıyor.

– 5 yaş altında çocuğu olan annelerin yüzde 82’si devlet ya da belediye tarafından ücretsiz kreş imkanı sunulması halinde çocuğunu kreşe gönderebileceğini söylüyor.

– Annelerin yüzde 58,3’ü bakması gereken küçük çocuğu olduğu için çalışamazken, yüzde 85’i çocuğu kreşe gittiğinde çalışabileceğini belirtiyor.

– Hane halkının yüzde 69,2’si çocukları için çevrelerinde güvenli bir oyun alanı bulunmadığını düşünüyor.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi