İstanbul’da korona virüse enfekte olmuş 2 bine yakın sağlık çalışanı var

0

İstanbul Tabip Odası, korona virüsü salgını nedeniyle sağlık kurumlarında 13-19 Nisan haftasında yaşananlara dair raporunu açıkladı. Rapora göre, hekimler ve sağlık çalışanları için “Filyasyon (bir hastalığın kaynağını bulmak/yayılma zincirini takip etmek) çalışmaları düzenli ve yeterli ölçüde yapılmıyor. İstanbul’da bugüne kadar enfekte olan sağlık çalışanı sayısı 2 bine yaklaştı.” ifadelerine yer verildi.


Raporda, 11-12 Nisan günlerinde uygulanan iki günlük sokağa çıkma yasağının ardından İstanbul sokaklarının önceki günlere göre daha canlı olduğu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 14 Nisan akşamı salgının yayılma hızını kontrol altına aldıklarını açıklamasıyla sokağa çıkan insan sayısının arttığına dikkat çekildi.

Raporda öne çıkan diğer tespitler ise şöyle sıralandı:

– Algoritma değişikliği nedeniyle hastaneye yatırılan hasta sayısı azalmakla birlikte İstanbul’da salgının başlangıcından bu yana Covid-19 nedeniyle yatan/çıkan hasta sayısı 10 bini aştı. Hastaneler hekimlerin ve sağlık çalışanlarının büyük gayretleriyle daha organize olmakla birlikte ciddi sorunlar devam ediyor.

– Sağlık kuruluşlarında maske, önlük, eldiven gibi koruyucu donanım eksikliği ilk haftalara göre azalmakla birlikte devam ediyor. Birçok hastanede vardiyalı çalışmaya geçilmekle birlikte bazı hastanelerde özellikle asistanlar halen daha aralıksız 36 saat çalıştırılıyor.

– Pandemiye karşı sahada filyasyon çalışmalarını yürüten ilçe sağlık müdürlüğü ekipleri ve rutin faaliyetlerini yürüten aile sağlığı merkezi çalışanları arasında enfekte sağlık çalışanı sayısında artış sürüyor.

– Covid-19 dışı hastaların ertelenemez sağlık hizmeti ihtiyaçları için sıkıntılar giderek büyüyor. Hastalar hizmet alacak sağlık kurumu bulmakta zorlanıyor.

– Toplu bulunulan mekanlarda maske takma zorunluluğu getirilip satışın yasaklanmasına ve maskelerin eczanelerden temin edileceği duyurulmasına rağmen yeterli ve düzenli dağıtım yapılamıyor, vatandaşlar mağdur oluyor.

– Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kodlama sistemine uyulmuyor; bütün klinik bulguları uymasına ve Covid-19 olarak kabul edilip tedavi görmelerine rağmen PCR testi pozitif çıkmayan hastalara ve ölümlere Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarında yer verilmiyor.

– İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, 13 Nisan tarihli yazısıyla hastanelerde müdürlükten izin alınmadan Covid-19’la ilgili bilimsel araştırma yapılmasını yasakladı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi