Jeologlar, insanların evlerinde durmasının dünyadaki titreşimleri azalttığını tespit etti

0

Korona virüs salgınından dolayı neredeyse bütün ülkelerde hayat durdu. İnsanların çoğu, korona virüs tedbirleri kapsamında evlerine çekildi. Jeologlar, bu durumun dünyadaki titreşimleri azalttığını tespit etti.


Korona virüs salgınına yakalanmamak adına alınan tedbirlerden biri de evde kalmak. Dünyanın birçok ülkesinde görünen korona virüsü, insanların günlük ihtiyaçları dışında evlerinden çıkmamasına ve sosyal mesafeyi en alt seviyeye indirmesine neden oldu. Jeologlar, bu olayın dünyadaki titreşimleri azalttığını tespit ettiklerini ifade ettiler.

nature.com haberine göre Dünya’nın hareketini inceleyen araştırmacılar, ulaşım ağlarının ve diğer insan faaliyetlerinin kapatılmasının sonucu olabilecek sismik gürültünün (gezegenin kabuğundaki titreşimlerin uğultusu) düşüşte olduğunu bildirdi. Bunun dedektörlerin daha küçük depremleri tespit etmesine, volkanik patlamaları ve diğer sismik olayların izlenmesinin kolaylaşabileceğini ifade ettiler.

Gözlemevindeki bir sismometreden elde edilen verilere göre Brüksel’deki korona virüs tedbirleri kapsamında alınan önlemlerin, insan kaynaklı sismik gürültünün üçte bir oranında azalmasına neden olduğunu gösteriyor.

Önümüzdeki aylarda da bu olaylar devam ederse, Washington DC’deki Sismoloji Araştırma Enstitüsünde bir sismolog olan Andy Frassetto, dünyanın dört bir yanındaki şehir tabanlı dedektörlerin deprem artçı sarsıntılarının yerlerini tespit etmede normalden daha iyi olabileceğini söylüyor.

Pasadena’daki California Teknoloji Enstitüsünde jeofizik yüksek lisans öğrencisi Celeste Labedz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Los Angeles’taki bir istasyon tarafından gürültüde benzer bir düşüşün gerçekleştiğini ifade etti.

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi