John Prine, korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti

0

4 Grammy ödüllü 73 yaşındaki Amerikan Folk müziği sanatçısı John Prine, korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti.


Folk müziğin sevilen ismi John Prine, koronavirüs nedeniyle Perşembe günü hastaneye kaldırılmıştı. Sağlık durumu giderek ciddileşen 73 yaşındaki sarkıcı ve söz yazarı, bugün hayata gözlerini yumdu.

Hastaneye kaldırıldığında John Prine’ın ailesi, “John’u yıllar boyunca sevdiniz ve sürekli desteklediniz. Sağlık durumu hakkındaki gelişmeleri bilmeye hakkınız olduğunu düşündük. Sizleri seviyoruz ve John’da sizleri çok seviyordu.” mesajını yayımlamıştı.

 

John Prine Kimdir?

10 Ekim 1946 tarihinde ABD, Maywood’da dünyaya geldi. Henüz 14 yaşında gitar çalmayı öğrenen Prine, 20 yaşına geldiğinde ABD donanmasına katılarak Almanya’da görev yaptı. Ardından Chicago’ya taşındı ve postacılık yapmaya başladı. Bu esnada hobi olarak şarkı sözü yazıp besteledi ve seslendirdi. Kris Kristofferson tarafından keşfedilmesinin ardından 1971 yılında ilk albümünü çıkardı ve büyük beğeni gördü. Kısa zaman sonra birçok yeni albüm yaptı ve ülkede ses getiren sanatçılardan biri haline geldi.

1998 yılında boynundaki kanser yüzünden ciddi bir ameliyat geçirdi ve boyun kısmından bir parça çıkarıldı. Ameliyat konuşma yetisini büyük ölçüde kaybetmesine neden oldu. 2013 yılında ise sol akciğerinde kanser olduğunu öğrendi. Uzunca bir süredir kanserle mücadele etmekteydi.

John Prine kariyeri boyunca 4 kez Grammy Ödülü aldı. Fiona Whelan ile evli olan ünlü müzisyenin üç çocuğu var. 26 Mart 2020 Perşembe tarihinde COVID-19 nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve bugün hayata gözlerini yumdu..

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi