Kadın kanserlerine karşı korunmanın 6 etkili yolu

0

Kadın kanserleri olarak nitelendirilen rahim, rahim ağzı, meme ve yumurtalık kanserleri, görülme sıklıkları ve neden oldukları olumsuz etkiler bakımından kadın sağlığını olumsuz etkileyen önemli faktörler arasında.

Dünya üzerinde ve ülkemizde kanser artış oranlarının yüksek rakamlara ulaşmasının ardından korunma amaçlı gerçekleştirilen faaliyetlerin önemi de gün geçtikçe artmaya başladı. İşte 6 adımda kadın kanserlerine karşı korunma yolları…

İdeal Kilonuzu Koruyun

Bildiğimiz gibi kilo faktörü sağlıklı bir vücudun en önemli faktörlerinden biri. Kilo kontrolünü koruyan ve ideal kiloya sahip olan kadınların ilerleyen yaşlarda meme kanseri, rahim ve yumurtalık kanseri gibi birçok hastalığa yakalanma riski hızla azalır. Aşırı kilo, kandaki cinsiyet hormonlarını, büyüme hormonlarını ve insülin oranını olumsuz yönde etkiler. Böylece kansere yakalanma olasılığı en üst boyuta ulaşır.

Sporu Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirin

Spor vücudun ruhen ve bedenen rahatlamasını sağlayan ve günlük yaşamın gidişatını olumlu yönde etkileyen en önemli faktörlerdendir. Düzenli olarak günde en az 30 dakika spor yapma alışkanlığı edindiğinizde kilo kontrolünüzün ve beslenme alışkanlığınızın ne ölçüde değiştiğini ve geliştiğini göreceksiniz. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olan spor, kansere yakalanma riskini oldukça azaltmaktadır. Sporun  yanında beslenmeye de dikkat edilmelidir.Özellikle yeşil çay,balık,turpgiller,brokoli, lahana, havuç,kabak,süt ve süt ürünleri gibi besinler bağışıklığı güçlendirmektedir.

İnadına Varım Deyin

Hayatta her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir hatta bazen sizi derinlemesine etkileyebilecek olaylarla karşılaşabilirsiniz. Bunun sonucunda da kanser gibi beklenmeyen ve aniden ortaya çıkan rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Böyle zamanlarda en büyük destekçiniz size manevi huzur veren yakınlarınız ve doktorunuz olacaktır. Tabi ki önceliğiniz  kendi kendinize yapacağınız ruhsal destek ve güç olmalı. Unutmayın hiçbir hastalık beyninizden ve bendinizden daha güçlü değildir.

Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Durun

Birçok ciddi hastalığın en büyük düşmanı olan sigara ve alkol şüphesiz kanserin oluşumuna yardımcı olan en büyük etkenlerden. Yapılan araştırmalarda alkolün aşırı kullanımının östrojen metabolizmasını etkilediği ve risk faktörü olan östrojenin kandaki düzeyini yükselttiği tespit edilmiştir.

Stresten Uzak Durun

Psikolojik rahatsızlıklar ve gerilimler kanserin oluşumunu tetikleyen etmenler arasında. Özellikle stres, kaygı, korku gibi kavramlar bağışıklık sisteminin bozulmasına ve meme kanseri riskinin artmasına neden olan faktörlerdir. Stresten korunmak için kendinizi dinleme ve rahatlatma yolunu deneyebilir baş edemediğinizi fark ettiğinizde ise psikolojik yardım alarak terapilere katılabilirsiniz.

Bilinçli Olun

Kanserden korunmanın en önemli yollarından biri de kanserin belirtileri, vücuda etkileri ve meydana gelme sürecinde oluşabilecek durumların farkında ve bilincinde olmaktır. Temizliğe ve enfeksiyonel  virüslere karşı önlem alınmalı ve özellikle erken teşhis aşamasında doktorlar tarafından yöneltilen kanser tarama programları atlanmamalıdır.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi