Kamu İhale Davası Nedir?

0

Kamu İhale Davası Nedir?

Kamu ihale davası olarak adlandırılan davalarda kamunun haklarının korunmaya çalışıldığı görülür.  İdarenin kamusal alanda alacağı mal ve hizmetlerle birlikte yapım işleri konusunda bir uyuşmazlık yaşanması durumunda dava açılabilir.

Dava açılacağı zaman kamu ihalelerine yönelik olarak ortaya çıkabilen birçok suça istinaden hareket edilebilmektedir. Kamu ihaleleri çeşitli süreçlerin ardından gerçekleşir. Bu ihaleler açılırken bazı usullere uygun olarak hareket edilir.

Kamu ihale davası ile ilgili olarak bir işlem yapılacağı zaman suç işlenmiş olması gerekir. Kamu ihaleleri şeffaf olarak yapılırken kamuya açık olarak gerçekleştirilir. Bu ihalelerin belli istekliler arasında gerçekleştirilmesi mümkün olurken aynı zamanda kanunda belirlenen koşullara uygun olarak da yapılması söz konusudur. Bir diğer ihale usulü ile açık ihale usulüdür.

İhaleler açılırken idarecilerin bu konuda söz sahibi olduğu görülür: Kamuyu ilgilendiren konularda açılan ihaleler sonucunda mal ve hizmet alımı ya da yapım işleri söz konusu olur. İhalelerin denetlenebilir olması önemli özellikleri arasında yer alırken ihaleler sırasında oluşabilecek uyuşmazlıkların önüne kanunlar aracılığı ile geçilmeye çalışılır.

İhalenin İptali Davası Nedir?

Kamu ihale davası açılacağı zaman bir uyuşmazlık olması ya da suç teşkil eden bir eylemin gerçekleşmesi gerekir. Devlet kamu ihalesi açtığında piyasa enstrümanları aracılığı ile kamusal alanda mal ve hizmet almak ya da yapım işlerinden yararlanmak ister. 

Devlet kendisi ile hukuki bağı olmayan piyasa enstrümanlarını kullanacağı zaman kamunun menfaatine olarak ihale usulü ile bu çalışmaları gerçekleştirir. Bundan dolayı da ihale usulü ile hareket eder.

Kamu ihale davası olarak adlandırılan uygulamada ise ihalelere yönelik bir şüphe oluşması durumunda hukuk yoluna başvurulur. İhale ile ilgili olarak çeşitli suçların ortaya çıkması mümkündür. Kamu ihalesine yönelik herhangi bir aşamada hak kaybı yaşadığını düşünen taraflar olabilir. Bu durumda dava açılması gerekir.

İhaleye yönelik bir şüphe oluşması durumunda yapılması gereken çalışmalar olur. Bu çalışmalardan biri şikâyet sürecidir. İhalenin uygunsuz yapıldığı düşünülürse öncelikle şikâyet aşaması söz konusu olur. Zorunlu olarak yapılan bir ihalede sözleşmenin imzasından 5 gün öncesine kadar şikâyet hakkı bulunur. Bu ihalede bir aciliyet olmaması durumunda itiraz süresi 10 gün olur.

Kamu ihalelerine yönelik olarak dava açmadan önce şikâyet ve itirazen şikâyet süreçleri bulunur. Şikâyet ve itirazen şikâyet dilekçelerinin farklı mercilere verilmesi gerekir. Şikâyet ihaleyi yapan idareye yapılır. İtirazen şikâyet ise Kamu İhale Kurumu’na yapılmaktadır. 

İdareye yapılan itirazlarda incelemenin ardından 10 gün içerisinde gerekçeli karar alınmalıdır. İtirazen şikâyette idare bir karar almazsa bu durumda Kamu İhale Kurumu’na dilekçe verilir. İdarenin olumsuz dönüşlerinde kararın ardından 10 günlük süre içerisinde itiraz hakkı kullanılır. Tüm bu haklar kullanıldığı halde istenilen sonuç alınmadığında ise hukuk yoluna başvurmak kaçınılmaz olur. Bu durumda da dava açılması gerekir. Dava açılacağı zaman idare mahkemesine başvurulur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi