Kamuya ait sigorta ve emeklilik şirketleri Varlık Fonuna devredildi

0

Kamuya ait Güneş Sigorta, Halk Sigorta, Ziraat Sigorta, Vakıf Emeklilik ve Hayat, Ziraat Hayat ve Emeklilik ile Halk Hayat ve Emeklilik tek bir şirket olarak 6,59 milyar lira bedelle Varlık Fonuna devredildi. 


Kamuya ait sigorta, hayat ve emeklilik şirketlerinin Türkiye Varlık Fonu (TVF) bünyesinde tek bir şirket olarak birleşmesi için yapılan satın alma işlemleri sonuçlandı. Buna göre kamuya ait Güneş Sigorta, Halk Sigorta, Ziraat Sigorta, Vakıf Emeklilik ve Hayat, Ziraat Hayat ve Emeklilik ile Halk Hayat ve Emeklilik tek bir şirket olarak Varlık Fonu bünyesinde faaliyet gösterecek.

Türkiye Varlık Fonu’nun şirketi TVF Finansal Yatırımlar, 6 şirketi 6,54 milyar lira bedelle, bu bedelin de 179,1 milyon liralık kısmı dışında tamamını özel tertip iç borçlanma senedi karşılığında bünyesine katacak.

Şirketlerden Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, Varlık Fonu’nun şirketleri piyasa değeri üzerinden satın aldığı belirtildi. Güneş Sigorta için 612.5 milyon lira, Vakıf Emeklilik için 724.5 milyon TL, Ziraat Sigorta için 931.2 milyon lira, Ziraat Hayat ve Emeklilik için 1.8 milyar lira, Halk Sigorta için 578 milyon 904 bin lira, Halk Hayat ve Emeklilik için 1.7 milyar lira ödenecek.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi