Kesin bana aşık sendromu: Erotomani

0

Clerambault sendromu olarak da bilinen erotomani, kişinin başka bir kişi tarafından çok sevildiğine inanması ve o kişinin kendisine açılmamasını kendince mantıklı bir nedene bağlayıp o nedene kendini inandırması durumudur. Bu rahatsızlığa sahip kişilere erotomanik kişi denmektedir.

Bu kişiler, sürekli başkalarının onlara aşık olduğunu ve başkaları tarafından arzulandığını düşünmektedir. Bu düşünceler zamanla paranoya ve şizofreniye dönüşebilir. Erotomaniyi platoniklikle karıştırmamak gerekmektedir. Çünkü platonik aşık olarak adlandırdığımız kişiler hislerinin karşılıksız olduğunun farkındadırlar ve bir karşılık beklemezler.

Erotomani halk arasında “eroshastalığı” olarak da bilinmektedir. Erotomanik kişiler genel olarak ünlü insanların veya kendilerinden yüksek statüdeki insanların onlara aşık olduğunu zannetseler de bazen bir yabancı veya tanıdık kişiler için de bu durumu yaşayabilirler.

Birileri tarafından sevildiklerine aşırı inanan erotomanik kişiler bazen rahatsız edici davranışlarda bulunabilirler. Onlara aşık olduğunu sandığı kişileri takip edebilir, aşırı kıskançlık gösterebilir ve takıntılı davranışlar sergileyebilirler. Asla düşüncelerinin yanlış olduğunu kabullenmezler ve karşılarındaki kişiyi suçlarlar.

Bu rahatsızlığın altında yatan temel sorun çocukluk döneminde ihtiyaç duyulan sevgi ve yakınlığın olmamasıdır. Çocukluk döneminde yeterli ve istediği sevgiyi göremeyen kişiler yetişkinlik döneminde sağlıklı ilişkiler yaşayamamasına sebep olmaktadır. Özellikle de kadınlarda baba sevgisi ve ilgisinden mahrum kalan çocukluk dönemi geçirenlerin erotomanik kişiler olduğu düşünülmektedir. Kişinin değersiz hissetmesi sonucunda geliştirdiği bir savunma mekanizması olarak da görülebilir.

Erotomani Tedavisi

Erotomanik kişiler düşüncelerinin gerçekliğine inandıkları ve rahatsızlıklarını kabul etmedikleri için genellikle kendileri tedaviyi kabul etmemekte ve yakınları tarafından tedaviye getirilmektedirler. Psikoterapi ile tedavi edilebilen bir rahatsızlık olan erotomaninin tanı ve tedavi sürecinde kapsamlı bir psikiyatrik değerlendirme yapılması gerekir. Araştırmalar erotomaninin genetik yönünün olabileceği doğrultusunda sonuçlar ortaya koymaktadır. Bazı vakalarda psikoterapinin yanı sıra antipsikotik ilaçlarla tedavi de gerekebilir.

Erotomani hafife alınacak bir şey değildir.Çünkü etkilenmiş kişi, kendisinin ilgi objesi olduğu insanlara karşı kesinlikle bir tehdit unsuru oluşturabilmektedir. Erotomanik kişinin ona aşık olduğunu sandığı kişinin yaşamına müdahale ettiği hem kendisi hem de başkaları için tehlikeli hale geldiği ileri dereceli vakalarda hastaneye yatılarak tedavi edilmesi gerekebilir.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi