Kılıçdaroğlu: “Şu anda Merkez Bankasının rezervleri negatif.”

0

Üniversite öğrencileriyle video konferans yöntemiyle bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomik göstergelerle ilgili sorulan bir soruya, “2008 krizinden daha derin bir kriz bizi bekliyor. Şu anda Merkez Bankasının rezervleri negatif. Böyle bir tablo hiç olmadı. Vergi toplayamayacak, maaşların ödenme süreci var, doları kontrol edemiyorlar, yanlış politika izliyorlar. Doları kontrol etmek için tuttu bütün dövizleri sattı Merkez Bankası. Dolayısıyla farklı bir tablo çıktı.” cevabını verdi.


CHP Basın Birimi’nden yapılan açıklamaya göre Kılıçdaroğlu, korona virüs salgını sürecindeki video konferans görüşmelerine üniversite öğrencileri ile devam etti. Görüşmede, öğrencilerin sorunlarını ve taleplerini dinleyen Kılıçdaroğlu, öğrencilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bazı öğrencilerin aileleri de görüşmeye katıldı.

“Demokrasiden yana olan bütün tarafları bir araya getirmek ve ortak hareket etmek zorundayız”

Bir öğrencinin “İyi Parti ile olan ittifak devam edecek mi?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Bugünkü koşullarda siyasal partiler sağ ve sol pencereden olayları elbette kendi özgün koşulları içinde değerlendirebilirler, yorumlayabilirler, görüşlerini beyan edebilirler ama bugün Türkiye’nin birinci önceliği bu ülkeye gerçekten demokrasiyi getirmektir. Biz onu şöyle tanımlıyoruz; 29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak. Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıracağımız için demokrasiden yana olan bütün tarafları bir araya getirmek ve ortak hareket etmek zorundayız. Millet İttifakı’nın varlık nedeni aslında bu demokrasi ihtiyacından kaynaklanıyor.” diye cevap verdi.

“Türkiye’nin saman ithal edeceği benim aklıma bile gelmezdi”

Üniversiteden mezun olacak öğrencilerin iş kaygılarına yönelik bir soruyu yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa’nın 2. maddesinde “Türkiye Cumhuriyeti Devleti demokratik, laik, sosyal, hukuk devletidir” ifadesinin yer aldığını belirterek, “Herkesin çalışma hakkı var. Çalışma alanlarını yaratacak olan siyasal iktidarın izleyeceği politikalardır. Üretim endeksli bir politika izlerseniz yani her alanda üretimi gerçekleştirirseniz istihdam sorununu da aşmış olursunuz. Yani işsizliği büyük ölçüde küçültmüş olursunuz. Ama üretimi değil de tüketimi öncelerseniz o zaman işsizlik doğal olarak artacaktır. Türkiye’de maalesef üretim pek çok alanda göz ardı edildi. Benim aklıma bile gelmezdi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin saman ithal edeceği.” dedi.

“11 büyükşehir belediye başkanımızın tümü başarılı”

CHP’nin kazandığı büyükşehirlerde en başarılı hangi belediye başkanını gördüğü sorulan Kılıçdaroğlu, “11 Büyükşehir Belediye Başkanımızın tümü de başarılı. Bunu büyük bir samimiyetle söylüyorum” dedi. Kılıçdaroğlu, “Biz her ay düzenli olarak belediye başkanlarımızın performanslarını da ölçüyoruz.” diyerek, böylece hizmet alan kişilerin belediye başkanlarını nasıl değerlendirdiklerini gördüklerini aktardı.

Hükümetin korona virüs politikalarını nasıl değerlendiriyor

Hükümetin korona virüs salgınına karşı izlediği politikaları nasıl bulduğunun sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, Sağlık Bakanlığının 2019’da bu konuda bir rapor hazırladığını belirtti. Raporun 229 sayfadan oluştuğunu ve raporda alınacak önlemlerin yer aldığını anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, “Rapor gayet güzel bir rapor. Zaten sağlıkta başarının nedeni de o raporun hazırlanması, hemen bir Bilim Kurulunun oluşturulması artı Avrupa’nın en gelişmiş, en yetenekli sağlık ekibinin de Türkiye’de olması” dedi.

“Eminim YÖK Başkanı’nın görüşü bile alınmamıştır”

Sınav tarihlerinin değiştirilmesiyle ilgili sorulan bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Sınavın erkene alınmasıyla ilgili açıklamayı kim yaptı? Sayın Erdoğan yaptı. Kiminle görüştü? Turizm Bakanı, Sağlık Bakanıyla görüştü. İkisinin çocuğu üniversite sınavlarına giriyor mu? Hayır. Sayın Erdoğan’ın çocukları üniversite sınavlarına giriyor mu? Hayır. YÖK Başkanıyla bu konuda görüştü mü? Hayır. Eminim YÖK Başkanı’nın görüşü bile alınmamıştır.” diye konuştu.

“2008 krizinden daha derin bir kriz bizi bekliyor”

Korona virüs salgını sonrası ekonomik göstergelerle ilgili sorulan bir soruya cevap veren Kılıçdaroğlu, “2008 krizinden daha derin bir kriz bizi bekliyor. Şu anda Merkez Bankasının rezervleri negatif. Böyle bir tablo hiç olmadı. Vergi toplayamayacak, maaşların ödenme süreci var, doları kontrol edemiyorlar, yanlış politika izliyorlar. Doları kontrol etmek için tuttu bütün dövizleri sattı Merkez Bankası. Dolayısıyla farklı bir tablo çıktı. Bu tablodan çıkmanın yolu nedir? Bakın ben arkadaşlarıma şu talimatı verdim, önümüzdeki günlerde ilk yapacağınız iş bir israf raporu hazırlamaktır. Devlette israf. İsrafın boyutlarını bir görmemiz lazım.” diye konuştu.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi