Kılıçdaroğlu’ndan BM ve DSÖ’ye mektup: 11 Mart Pandemi Günü ilan edilsin

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ) yeni tip korona virüsün (Covid-19) pandemi ilan edildiği 11 Mart’ın, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından “Dünya Pandemiye Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kabul edilmesini talep etti.


Kılıçdaroğlu’nun BM ve DSÖ’ye hitaben kaleme aldığı mektubu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Dünya Sağlık Örgütü, Sosyalist Enternasyonel, Progressive Alliance, Sosyal Demokrat Partilere de gönderdi.

CHP Liderinin mektubu şöyle:

“Çin’de 2019 yılı Aralık ayında tespit edilen ve kısa zamanda tüm dünyaya yayılan Coronavirüs (COVID-19) salgınına karşı ülkeler olağanüstü bir mücadele veriyor.

Olayın ciddiyetini dikkate alan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 11 Mart 2020 tarihinde Coronavirüs’ü “pandemik hastalıklar” grubuna dahil ederek, mücadelenin uluslararası bir dayanışmayla sürdürülmesinin zorunluluğunu bizlere hatırlattı.

Kabul etmeliyiz ki ülkelerin salgına karşı aldığı önlemlerin ve geliştirdikleri tedavi yöntemlerinin başarısı, diğer ülkelerin koşullarıyla da ilişkilidir. Dünyanın her hangi bir noktasında yaşanabilecek ihmaller zincirinin, salgına karşı azami önlemleri aldığını düşünen ülkelere dahi ödettiği ağır bedeller düşünüldüğünde, küresel bir birliktelik zorunludur.

Bu birlikteliğin sadece sağlık alanında gerçekleşmesinin bir faydası yoktur. İhtiyacımız olan, yaşamın her alanında daha sağlıklı bir dünyanın kuruluşuna imkân tanıyacak bir birlikteliktir. Virüsün sınır tanımadığı gerçeğinden hareketle, ırk, ülke ve inanç ayrımı yapmaksızın COVID-19 ve diğer pandemi grubu hastalıklara karşı yürütülen mücadelede temel ilkemiz, insanlığın sağlıklı ve müreffeh ortak geleceği olmalıdır.

Ülkeler arasındaki eşitsizliklerin ve gelir dağılımı adaletsizliğinin en aza indiği yeni bir gelecek inşa etmeliyiz. Bu yeni geleceği, sadece insanlığı değil, diğer tüm canlıları da düşünerek planlamalıyız.
Bu bağlamda, DSÖ tarafından COVID-19’un pandemi ilan edildiği 11 Mart tarihinin Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Pandemiye Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kabul edilmesini teklif ediyoruz. Böyle bir günün kabulü, insanlığın ortak geleceğini kurma zorunluluğumuzun da başlangıcını oluşturacaktır.

Ülkemin önemli şairlerinden Nazım Hikmet, bir şiirinde “…bir laboratuvarda, insanlar için ölebileceksin, hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için…” der. Gelin, en güzel şeyin yaşamak olduğunu bildikleri halde ölmekten çekinmeyen tüm bilim insanlarının anısı ve insanlığın güzel geleceği için uluslararası bir dayanışmanın yeni adımını hep birlikte atalım.

Desteklerinizi bekliyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum.

Kemal Kılıçdaroğlu
CHP Genel Başkanı”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi