Kimliksiz kedilerin sahiplerine para cezası kesilecek

0

Fransız hükümeti, kimliği bulunmayan kedilerin sahiplerine, önümüzdeki aylarda 135 avroluk para cezasıyla yaptırım uygulayacak.


Çeviri: Mehmet Ali Aydoğan

Fransız haber sitesi dna.fr’nın haberine göre Tarım Bakanı Didier Guillaume, RMC-BFMTV’ya yaptığı açıklamada hayvan refahını artırmaya yönelik bir dizi önlem aldıklarını ifade etti. Öneriler arasında, 2020’nin ilk yarısından itibaren (çipi veya dövmesi olmayan) kaydı bulunmayan kedilerin sahiplerine yaptırım uygulamak da yer alıyor.

Söz konusu hayvan sahipleri bu nedenle 135 avro para cezasına çarptırılabilirler. Bu önlem köpekler için önceden alınmıştı.

Zorunlu Kimlik Uygulaması

Kedilerin kayıt ettirilmesi 2012’den beri yasal bir zorunluluk ancak Tarım Bakanlığı’nın açıkladığı 2018 rakamlarına göre, her iki kediden birinin yani yaklaşık 7 milyon kedinin kaydı bulunmuyor.
Veteriner hekimliklerinde bir dövmenin maliyetinin 50 ila 60 avro, elektronik çipin ise 60 ila 70 avro arasında olduğu tahmin ediliyor.
Bakana göre bu önlem, özellikle hayvanların terk edilmemesinde etkin rol oynayacak. Bir zulüm eylemi olarak sınıflandırılması, 30.000 € para cezası ve 2 yıl hapis cezasına sebebiyet vermesi, Hayvanları Koruma Derneği’ni (SPA) akıllara getiriyor. Ayrıca, Fransa’da her yıl yaklaşık 100.000 köpek ve kedinin terk edildiği tahmin ediliyor.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi