Korona etkisi: İhracat yüzde 41, ithalat yüzde 28 geriledi

0

Korona virüs salgının nedeniyle nisan ayında yapılan ihracat, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 41 gerileyerek 9 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalat ise yüzde 28 gerileyerek 13 milyar dolar oldu.


Korona virüs nedeniyle tüm dünyanın ekonomik anlamda en çok etkilendiği  nisan ayında Türkiye’nin ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 41.38 düşüşle 8.99 milyar dolar oldu. İthalat yüzde 28.31 azalarak 12.96 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ticaret Bakanlığı’nın Genel Ticaret Sistemi’ne göre dış ticaret açığı nisan ayında 3.97 milyar dolar oldu.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada dış ticaret rakamlarında yaşanan düşüşte korona virüs etkisine dikkat çekildi. Bakanlık açıklamasında “Mart ayından itibaren tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok büyük oranda olumsuz etkileyen Kovid-19 salgınının ekonomik yansımalarının Nisan ayında çok daha sert ve keskin görülmeye başlanması, ihracatımızı negatif yönde etkilemeye devam etmiştir. Nitekim salgın nedeniyle başta AB ülkeleri olmak üzere, önemli ihraç ülkelerimizde görülen eşi görülmemiş boyuttaki pazar ve talep daralmaları ve sınırlardaki karantina önlemleri Nisan ayı ihracatımızda görülen düşüşün de ana nedeni olmuştur” ifadelerine yer verdi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi