Korona virüs aşısı geliştirilemezse ne olur?

0

Milyonlarca insana bulaşan korona virüs hastalığı, küresel boyutta krize neden oldu. 2’inci Dünya Savaşı’ndan sonra ilk kez böyle bir boyutta küresel kriz yaşanıyor. Bilim adamları korona virüs aşısı geliştirebilmek için yoğunlaştılar. Fakat kötü bir senaryo var: Aşı hiç geliştirilemeyebilir…


CNN muhabiri Rob Picheta, korona virüs aşısı geliştirilmezse ne olacağına dair uzmanlarla görüştü. Rob Picheta’nın haberine göre; korona virüs aşısı geliştirilemezse eğer, toplumlar bununla yaşamayı öğrenecek. Bir zaman sonra şehirler yavaşça açılacak, tedbirler hafifletilecek ve bazı özgürlüklerimiz tekrar geri gelecek.

Testler kısa vadede günlük rutinimizin bir parçası haline gelecek. Korona virüs aşısı geliştirilmeden dünyaya devam etmek ciddi bir olasılık. Birçok uzman bu olasılığı çok ciddi alıyor çünkü daha önce de oldu.

Imperial College London Küresel Sağlık Profesörü Dr. David Nabarro, korona virüs aşısı bulunup bulunmayacağının veya bulunsa bile tüm güvenlik testlerinden geçip geçmeyeceği konusunda mutlak bir varsayımda bulunamayacağını söyleyerek, “Tüm toplumların, kendilerini sürekli tehdit eden korona virüse karşı savunma yapabilir, virüs ile birlikte sosyal yaşam ve ekonomik faaliyetlerini sürdürebilir hale gelmeleri kesinlikle zorunludur.” dedi.

Çoğu uzman korona virüsün diğer aşısı bulunmayan HIV ve sıtma gibi mutasyona uğramayacağı için aşısının geliştirileceğini düşünüyor.

Virüsün çıkış merkezi Çin’de ise anlatılanlar bir bir yaşanıyor. Alışveriş merkezleri, okullar ve bazı özgürlükleri yeniden başladı. 

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi