Korona virüs devlet garantili köprülerden geçişleri durdurdu: Fatura vatandaşa kesildi

0

Korona virüs nedeniyle insanların evlerine çekilmesi köprü ve otoyolların boş kalmasına neden oldu. Devlet tarafından günlük binlerce aracın geçeceği garanti edilen köprülerden beklenen sayıda araç geçmeyince ödemeler devlet garantisine kaldı. Nisan ayı içinde köprüleri işleten şirketlere 4,1 milyar TL ödeme yapılacak.


Milli gazeteden Baki Sancak’ın haberine göre, Yap-İşlet-Devret modeli ile inşa edilen ve devlet garantisi verilen köprü ve otoyollar korona virüs nedeniyle boş kaldı. Geçişler olmaması nedeniyle köprü ve otoyolları işleten şirketlere devlet tarafından ödeme yapılacak. Osmangazi Köprüsü ve çevre otoyolları için Nisan ayında 2,5 milyar TL, Yavuz Sultan Selim Köprüsü için ise 1,6 milyar TL ödenecek.

Devlet garanti etti: Daha önce ödendi, yine ödeniyor

İstanbul boğazını üçüncü birleştiren Yavuz Sultan Selim Köprüsü için 2019 yılının ikinci yarısında beklenen sayıda araç geçmediği için devlet, ICA’ya 1,6 milyar TL ödeme yapmıştı. Günde 135 bin araç geçişini garanti edildiği 3’ncü Köprü için Karayolları Genel Müdürlüğü 2019 yılının ilk 6 ayı için de 1 milyar 450 milyon TL ödeme yapmıştı.

Osmangazi köprüsüne 1 yıl için 2,5 milyar TL ödenecek

Osmangazi Köprüsü’nün içinde olduğu ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu için devlet tarafından Otoyol A.Ş.’ye yıllık 14 milyon 600 bin, günlük ise 40 bin araç geçişi garanti edilmişti. Osman Gazi Köprüsü ve çevre otoyolları için 2019 yılı ödemesi 2,5 milyar TL olacak. Devletin garantisi olan bu ödeme şirkete Nisan ayı içinde yapılacak.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi