Korona virüs ile mücadele kapsamında 1.000 lira devlet desteği!

0

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı korona virüs pandemisi nedeniyle “Pandemi Sosyal Destek Programı”nı başlattı. Program kapsamında ihtiyacı tespit edilen vatandaşlara 1.000 TL nakdi yardım verilecek.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında korona virüs pandemisi nedeniyle ihtiyaç sahiplerine 1.000 Lira nakdi destek veriliyor. Destek programı, Pandemi Sosyal Destek Programı adı altında elektronik devlet sisteminden başvuru yapılıyor.

Pandemi Sosyal Destek Programı’na başvuru şartları daha önceki korona virüs pandemisi kapsamındaki yardımlardan yararlanmamış olmak gerekiyor.

Pandemi Sosyal Destek Programına Başvuru Yapamayacaklar

5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri, 5510 sayılı kanunun 4/C maddesi kapsamındaki memurlar, İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalananlar, İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar, emekliler başvuru yapamaz.

Nasıl başvuru yapılır?

Başvurular internet üzerinden “e-devlet” web sitesinden yapılıyor. www.turkiye.gov.tr adresine giderek, karşınıza çıkan bilgilendirme mesajı yönlendirmesi veya giriş yaptıktan sonra arama motoruna “Pandemi Sosyal Destek Programı” yazarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

İlgili sayfada, başvuru için gerekli bilgiler yer almaktadır. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru günleri ne zaman?

Başvuru günleri T.C. Kimlik numaralarının son hanesine göre değişmektedir.

TC Kimlik Numarasının son hanesi;
0 olan vatandaşlarımızın Pazartesi,
2 olan vatandaşlarımızın Salı,
4 olan vatandaşlarımızın Çarşamba,
6 olan vatandaşlarımızın Perşembe,
8 olan vatandaşlarımızın Cuma

günlerinde turkiye.gov.tr üzerinden başvuru yapabilecek. Cumartesi ve Pazar ise herkes başvuru yapabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, nakdi yardımları için “Herhangi bir ön şart aramaksızın başvuran ve ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilenlere 1.000 TL yardım yapacağımız destek paketini devriye aldık” ifadelerini kullandı.

Hanelere verilecek 1.000 liralık desteğin detayları belli oldu

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ile 1-5 Nisan’da 2 milyon 111 bin haneye ödeme yapıldı. Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 2 ile 19 Nisan itibariyle ihtiyaç sahibi 2 milyon 300 bin haneye 1.000 lira nakdi yardım ödemeleri başladı. İlk iki faz ile 4 milyon 400 bin hane yardımdan yararlandı. 3. faz Sosyal Destek Programı detayları ise yeni açıklandı. Bakanlık 3. fazda kapsamı genişletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu “ön şart aramaksızın” başvurulan fazda tek şart daha önceki fazlardan yararlanmamış olmak.

Kamu işçileri, memurlar, emekliler, Kısa Çalışma Ödeneği ile İşsizlik Ödeneği’nden yararlananlar başvuru yapamayacak. Başvurular e-Devlet üzerinden gerçekleşecek.

Gelir kıstası şartı yok!

Başvuranın iş ve sosyal durumu, aylık geliri, çocuk sayısı, kirada oturup oturmadığı, en son gelen su, gaz ve elektrik faturası bedelleri ile banka ve birikim bilgilerine ilişkin kapsamlı sorular yönetiliyor.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi