Korona virüs nedeniyle büyük şehirlerde hava kirliliği yüzde 32 azaldı

0

Korona virüs salgını nedeniyle alınan önlemler hava kirliliğinin azalmasına sebep oldu. Büyük şehirlerde hava kirliliği oranı yüzde 32 azaldı.


Türkiye’de korona virüs nedeniyle vatandaşların evde kalması, araç kullanımını büyük oranda düşmesi, bazı sanayi kuruluşlarının üretime ara vermesi hava kalitesini iyileştirirken, hava kirliliğini azalttı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’de bulunan 30 büyükşehirde hava kirliliği yüzde 32 azaldı.

Yaşanan en fazla hava kirliliği azalması Kahramanmaraş’ta görüldü. 16 Mart tarihinden sonra Kahramanmaraş’ta hava kirliliği yüzde 60 oranında azaldı. Kahramanmaraş’ı yüzde 58’le Şanlıurfa, yüzde 55’le Hatay, yüzde 53’le Van ve yüzde 51’le Erzurum ve Eskişehir takip etti.

Hava kirliliğinin yüzde 3’le en az değiştiği şehirler ise İzmir, Muğla ve Tekirdağ oldu.

İstanbul’da ise hava kirliliği 16 Mart tarihinden sonra yüzde 11 azaldı. Nüfus olarak en kalabalık büyükşehirlerde hava kirliliği değişim oranları ise şöyle: Ankara’da yüzde 27, Bursa’da yüzde 37, Antalya’da yüzde 28 ve Adana’da yüzde 46 azaldı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi