Reklam

Korona virüs nedir, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir?

0

Korona virüs dünya genelinde can almaya devam ediyor. Gelen son dakika haberine göre Korona virüs; son olarak Çin’de 362 kişinin hayatını kaybetmesine yol açarken virüsten etkilenenlerin sayısı 17 bin 457’ye yükseldi. 23 ülkede etkili olan Korona virüs nedeniyle uluslararası alarm verildi. Peki Korona virüs nedir, nasıl bulaşır? Korona virüs belirtileri nelerdir?

Korona virüs nedir?

Korona virüs, memelilerde hastalıklara neden olan bir virüs çeşitidir. İnsanlarda ölüm riski yaratabilen bu virüs, solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. İnek ve domuz gibi hayvanlarda ishal, tavuklarda ise üst solunum yolu hastalıklarına sebep olduğu gözlenmiştir.

Korona virüs ailesinden hayvan ailelerinde bulunan bir RNA virüsüdür. Burun, yutak, nefes borusu, bronşlar, akciğer, deri, idrar kanalı vb. etkileyen virüs daha çok ilkbahar ve sonbaharda etkindir. Korona virüs hakkında az bilinen bilgilerden biri de kedilerde sıklıkla karşılaşılmasıdır.

Bu virüs mutasyona uğramadan öldürücü olma olasılığı en az düzeydedir.

Korona virüs kedilerde sıklıkla görülmektedir

Reklam

Korona virüs kedilerde sıklıkla görülmekte ve kediden kediye de bulaşmaktadır. Temas yoluyla bulaşan virüs, dışkı yoluyla yayılır. Az da olsa virüs hava yoluyla bulaşabilir. Kedilerin neredeyse yarasının bu virüsle hayatları boyunca en az bir kere karşılaştıkları söyleniyor. Özellikle toplu bir şekilde yaşayan kedilerde bu oran daha da artmaktadır.

Korona virüs belirtileri nelerdir?

Wuhan şehrinde başlayan enfeksiyon genellikle hasta kişinin öksürmesi ve aksırması ile ortaya saçılan damlacıklar ile bulaşmaktadır. Hasta kişinin öksürme ve aksırması ile saçılan damlacıklar 1 metreye kadar yakın kişilere temas ettiğinde, kişinin solunum yollarından girmesi ile gerçekleşmektedir.

Bu virüs hakkında araştırmalar hızlı yapılmaktadır fakat şuan bilinen belirtiler sadece şunlardır:

  • Öksürük
  • Yüksek ateş
  • Solunum güçlüğü
  • Solunum yetmezliği
  • Böbrek yetmezliği
Korona virüs olduğu şüphelenen veya kesin hastalara nasıl yaklaşılmalıdır?

En yakın sağlık kurumuna maske ile başvurulmalı. Eğer bu mümkün değilse mutlaka her şeyden önce ağız ve burun bölgesine bir maske ile kapatılmalı. Enfekssiyonun yayılımı engellemeli.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi