Korona virüs salgınının ekonomiye etkisi: Kamu ve özel sektör yatırımları yüzde 70 azalacak

0

Korona virüs salgınının devam etmesi durumunda ekonomiye etkisi hakkında yapılan araştırmada, kamu ve özel sektör yatırımları yüzde 70, ihracatın yüzde 42, ithalatın ise yüzde 39 oranında azalacağı tahmin edildi.


Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), korona virüs salgınının uzun süre devam etmesi takdirde olası ekonomik sonuçlarını ele alan bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmaya göre salgının yarattığı ekonomik krizin bir yıl sürmesi halinde en büyük hasar turizm, lokanta, oteller ile eğlence ve kültür sektörlerinde yaşanacak. Söz konusu sektörlerde gelirlerin yüzde 90 oranında azalacağı öngörülüyor.

Araştırmada, kamu ve özel sektör de dahil olmak üzere tüm yatırımların yüzde 70 azalacağı, salgının devam etmesiyle durumunda ulaştırmada yüzde 65, mobilya, ev ekipmanları ile ev bakım ve onarımında yüzde 50, giyim ve ayakkabıda yüzde 40, alkol ve tütünde yüzde 15, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 5 daralma olacağı vurgulandı.

Salgının yarattığı ekonomik sıkıntılardan ancak küresel düzeyde alınacak önlemlerle çözülebileceğinin belirtildi. Araştırmada, Türkiye’nin ihracatının yüzde 42, ithalatının ise yüzde 39 oranında azalacağı tahmin edildi.

Salgın sebebiyle doğan krizin bir yıl sürmesi halinde gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) kaybının yüzde 40, altı ay sürmesi durumunda ise yüzde 20 olacağı öngörüldü. Araştırmada, Türkiye için, “Ekonomik yapı kırılgan olmasa salgının yarattığı krize karşı daha güçlü tepki verilebileceği ve daha az risk altında girilebileceği vurgulandı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi