Korona virüsten erkeklerin daha fazla etkilenmesinin sebebi bulundu

0

Korona virüs salgınında en dikkat çeken ayrıntı, korona virüs nedeniyle yaşanan ölümlerin erkeklerde daha sık görünmesiydi. Hollanda’da görev yapan kardiyolog Prof. Dr. Adriaan Voors’un yaptığı çalışmaya göre, kalp yetersizliği sorunu yaşayan erkeklerin vücudundaki ACE2 isimli enzimin daha yoğun olduğu ve bu enzim sebebiyle erkeklerin korona virüsüne karşı bağışıklığının daha düşük olduğu öğrenildi.


Dünya üzerinde 4 milyondan fazla insanı etkileyen ve 284 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan korona virüs salgınıyla ilgili en dikkat çeken ayrıntı hayatını kaybedenlerin çoğunluğunun erkekler olmasıydı. Tıp dünyasının önde gelen dergilerinden European Heart Journal’da yayımlanan makalede korona virüsün neden erkekleri daha çok etkilediğinin detayları paylaşıldı.

Makalede, kalp yetersizliği sorunu yaşayan erkeklerin vücudundaki ACE2 isimli enzimin daha yoğun olduğu ve bu enzim sebebiyle erkeklerin corona virüsüne karşı bağışıklığının daha düşük olduğuna dikkat çekildi.

Erkeklerin ACE2 oranı kadınlardan daha yüksek

Hollanda’daki Groningen Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli kardiyolog Prof. Dr. Adriaan Voors yaptığı araştırma hakkında, “ACE2, hücrenin yüzeyindeki bir reseptör. ACE2, corona virüsünün hücreye takılmasına ve içine girmesine izin veriyor. Bu enzim hücrenin yüzeyindeki başka proteinlerle etkileşime geçerek sağlıklı hücreyi enfekte ediyor.” dedi.

Prof. Voors, “Ciğerlerde yüksek oranda ACE2 enzimi bulunuyor ve bu da korona virüs hastalarının neden solunum rahatsızlığı yaşadıklarını gösteriyor. 11 Avrupa ülkesinde araştırmaya katılan 1485 erkek ve 537 kadından alınan örneklere göre erkeklerin ACE2 oranı kadınlardan daha yüksek.” ifadelerini kullandı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi