Reklam

Korona virüsün Avrupa’ya etkileri. Fransa, İngiltere, Almanya, İspanya…

0

Son 2-3 aylık süreçte korona virüs(COVID-19) salgını, Çin’in Wuhan kentinden başlayarak tüm dünyayı etkisi altına aldı. Asya ülkeleri bu virüsten ilk olarak etkilenirken, zamanla tüm kıtalara yayıldı ve küresel bir sorun haline geldi. Bu virüs için dünyada; alışveriş merkezlerinin, ibadet etme alanlarının kapatılması ve spor müsabakalarının ertelenmesi gibi birçok önlem alındı. Fransa, İngiltere, Almanya ve İspanya’da yaşayan Türklere, Avrupalı devletlerin aldığı önlemleri ve insanların bu önlemlere ne kadar riayet ettiğini sorduk.


Avrupa’nın önde gelen ve şu anda korona virüsle mücadele eden ülkelerinden Fransa, İngiltere, Almanya ve İspanya’da yaşayan Türk vatandaşlar, Avrupa’daki virüs salgını hakkında Kilit Haber’e değerlendirmelerde bulundular.

Kaynaklar, Avrupa’nın birçok kentinde hayatın durma noktasına geldiğini, insanların marketlere akın etmekte ve virüs karşısında sosyal hayatın sona erdiğini ifade ediyorlar. İnsanların korku içinde, sağlık kuruluşlarından gelecek bir tedavi yöntemi açıklamasının beklendiğini kaydediyorlar.

“Fransa’da marketlerin önünde kilometrelerce sıra var!”

Fransa’da yaşayan bir Türk vatandaşının aktardığı bilgiler şu şekilde;

“Öncelikle Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, vatandaşlarına gönderdiği mesajında dışarı çıkmak için belge doldurmaları gerektiğini belirtti. Dışarı çıkmak için; hastalık, market alışverişi, ailesel acil durumlar (hastalık, çocuklar), spor yapmak için(günlük yürüyüş dahil), hayvanları gezdirmek ve açık olan iş yerine gitmek için kullanılabileceği ve  doldurulan belgenin dışarıdayken istenirse gösterilmesini eğer ki belgesiz dışarıda dolaşma durumunda cezai işlem uygulanacağını söyledi. Bu haller dışında, sokağa çıkmak ise yasak.

Macron’un yolladığı mesaj ve dışarı çıkmak için gereken belge;

Fransa’da insanlar tercihlerine göre maske takıyorlar. Devlet bununla alakalı bir zorunluluk kılmadı ancak Cumhurbaşkanı Macron, eczanelere ve hastanelere maske dağıtılacağını açıkladı.

Marketlerin stokları yeterli ancak ihtiyacından çok alışveriş yapan insan fazla olduğu için minik bir panik havası hakim. Ayrıca bazı marketlerin önünde ise kilometrelerce sıra bulunuyor!

Çalışanlar home office (evde) çalışmaya başladılar. İşleri evde çalışmaya müsait olmayanlara ise devletin yaptığı çağrılarla işsizlik maaşı verilecek. Dersler ise internet üzerinden işleniyor.

Fransa hükümeti diğer ülkeler gibi kuralları direkt değil de yavaş yavaş empoze edeceğe benziyor.

“İspanya’da devlet politikası umursanmadı ancak iş şimdi ciddileşti”

İspanya’da yaşayan, salgın nedeniyle Türkiye’ye dönmek zorunda kalan başka bir Türk vatandaşı ise İspanya’daki durumu şu ifadelerle aktardı;

“Devletin önerileri dinlenmediği için, ülke İtalya gibi kapatıldı, karantinaya alındı. Evinden çıkana ceza yazılacak duruma geldi. Biz evden çıkamazken oradaki İspanyollar hiçbir uyarıyı dikkate almadan günlük hayatlarını yaşamaya, geceleri partilere gitmeye devam ediyorlardı. Başlarda hiç ciddiye almadılar.

Sokağa çıkma yasağı haberi geldikten sonra marketler boşaltılmaya başlandı, yasakları umursamayan İspanyollar bir anda işin ciddi olduğunu anlayınca marketlere akın etti. Marketlerde en çok dezenfektan ve temizlik ürünleri satın alındı.

“Sadece termal kameradan geçtik!”

Reklam

İspanya’dan Türkiye’ye dönen ismini vermek istemeyen Türk vatandaşı, ülkeye girerken sadece termal kamerayla kontrol edildiklerini ve hiçbir sağlık çalışanının havalimanında bulunmadığına dikkat çekti. Yolculuktan, “Binlerce insan sadece bir form dolduruyordu, bu formlarda ise korona virüs taşıyıcısı mısın, korona virüslü biriyle bulundun mu gibi sorular yöneltildi.” ifadelerini kullanırken, karantina sürecini kendi evinde bir odayı izole ederek geçirdiğini belirtti.

“İngiltere’de Asyalı insanlar harici pek maske takan yok!”

İngiltere’den Türkiye’ye dönen başka bir Türk vatandaşı, İngiltere’de yaşanan durum hakkında şu değerlendirmelerde bulundu;

“İnsanlar, devletin uyarmasına rağmen ellerini yıkamıyorlardı. Bir restorana gittiğimizde yemekten önce, yemekten sonra ellerini yıkayan insanların çok az olduğu görülüyordu. Üstelik hükümetin insanları uyarmak için yaptığı çok az açıklamalardan biri de ‘ellerinizi yıkayın’.

Virüse önlem almak için herhangi bir uygulama veya kural yok. Hükümetin politikası virüsü yavaşlatmaktan ziyade yaymak denebilir. İnsanların bağışıklık kazanmasını hedefliyorlar. Bir önlem yok.

Maske kullanımı ise oldukça az. Asyalı insanlar harici pek maske takan kimse yok.

Marketlerde makarnalar, tuvalet kağıtları ve etler bitti. Kalan şeyler normal seviyede.

“Yanlış bilgi veren suç işlemiş sayılacaktı!”

Türkiye’ye geldiği anları da aktaran İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşı, “Türkiye’ye giderken uçakta herkese form verdiler, onları doldurduk. Böyle hastalık belirtilerini falan işaretlediğimiz, son 14 günde nerelerde bulunduğumuz. Adresimiz, numaramız, T.C. kimlik numaramız falan. Yalan bilgi veren suç işlemiş sayılacaktı. Fark edilirse de hakkında işlem yapılacaktı. Ayrıca, uçaktayken inince kontrol edileceğimize dair bir şeyler duymuştum ama kimse kontrol etmedi. Sadece pasaport kontrolüne geçerken kenarda bir masada oturan maskeli birini gördüm. Yanında kamera vardı. Galiba termal kameraydı.” diyerek, kendi evinde izole edilmiş bir odada karantina altında kaldığını açıkladı.

Ayrıca, Türkiye’de insanların yurt dışından gelmiş insanlara vebalı gibi davrandığını belirtirken, İngiltere’de bile kendisini olabildiğince toplumdan izole ettiğini açıkladı.

“Almanya’da otobüslere sadece arka kapıdan girilebiliyor!”

Almanya’da yaşan bir Türk vatandaşından aldığımız bilgilere göre;

Şuan zorunlu bir kural yok, okullar, restoranlar kapatıldı. Sadece insanların işine yarayabilecek, eczane, market gibi işletmeler açık.

Maske takma mecburiyeti yok ancak sokakta her 10 kişiden 1’i maske takıyor.

Marketlere her gün 3-4 tır malzeme geliyor ancak hiçbir yerde hala dezenfektan ve tuvalet kağıdı bulunmuyor. Bu malzemeleri bulmak imkansız hale geldi, hiçbir yerde kalmadı. Bebek maması ve köpek mamaları da bulunmuyor.

Almanya’da devlet geçen haftaya kadar korona virüsü ciddiye almıyordu ancak şuan durum farklı ve ciddi. Şuan ise insanlar devleti ciddiye almıyor, tedbir almakta geciktiği için.

Almanya’da toplu taşıma araçlarına ön kapıdan girmek yasaklandı, arka ve orta kapılardan yolcular alınıyor. Bunun sebebi ise şoförün herhangi bir virüs tehdidinden uzak kalması zannediliyor.

 

*İspanya, İngiltere, Almanya ve Fransa’da yaşayan, bilgi akışını sağlayan vatandaşlar, haberde isimlerinin kullanılmamasını talep etti.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi