Reklam

Korona virüsün hangi kan grubu nasıl etkileniyor: A grubu riskli

0

Korona virüsün hangi kan gruplarında daha etkiliği olduğuyla ilgili yapılan araştırmada A grubuna sahip bireylerin daha riskli olduğu bulunurken, 0 grubuna sahip bireylere korona virüsün etki oranının daha düşük olduğu belirtildi.


Haftalık hakemli tıp dergisi medRxiv, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Yale Üniversitesi’nin genomik araştırmalara odaklanan Cold Spring Harbor Laboratuvarı’nın desteklediği çevrimiçi sağlık araştırmalarını yayımladı. Çinli bilim insanların kaleme aldığı araştırmada korona virüs salgının hangi kan gruplarında daha etkili olduğu incelendi.

Bilim insanları virüsün merkezi Vuhan ve Shenzhen kentinde üç hastanedeki bin 775 enfekte olmuş ve virüs nedeniyle hayatını yitiren 206 kişiyi inceledi. Toplamda A, B, O kan gruplarına sahip 2 bin 713 vaka ile enfekte olmamış ama risk altında bulunan 3 bin 964 Vuhan sakini de araştırmaya dahil edildi.

A grubu en riskli, 0 grubunda risk düşük

Reklam

Independent Türkçe de yer alan haberde, yapılan incelemeler sonucu kan grubu A olanların virüse yakalanma oranlarının daha yüksek olduğu, en az etkilenenlerin ise 0 kan grubuna sahip kişiler olduğu kişiler olduğu belirtildi.
Araştırmada, A grubu bireylerin kan grubu A olmayanlara göre korona virüs açısından daha yüksek risk taşıdığı, 0 kan grubuna sahip bireylerin enfekte olma risklerinin ise daha düşük olduğunu ortaya konuluyor.

Araştırmaya göre korona virüs ile kan grubu arasındaki enfekte olma riski ilişkisine dair yüzdelik oranlar şöyle:

A kan grubu : %37.75

0 kan grubu: %25.80

Araştırmada “AB ve B kan gruplarının enfeksiyona yakalanma riski daha yüksek görünüyordu ancak istatistiksel manada anlamlı bir veri elde edilemediği için araştırmaya dahil edilmedi” ifadelerine yer verildi.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi